Yürüyüş biçiminiz ve adımlarınız, havalimanı güvenliğinde yaygın olarak kullanılan parmak izi ve göz taramalarının yerini alabilecek biyometrik veriler içeriyor. Manchester Üniversitesi ile Madrid Üniversitesi araştırmacılarının birlikte geliştirdiği son teknoloji ürünü yapay zeka, kişilerin kendilerine özgü adım atış örüntüsünden kimlik saptaması yapabiliyor. Geliştirilen bu sistem, basınca duyarlı bir zemin kaplaması üzerinde yürüyen kişinin, yerde oluşturduğu basınç değişimlerine dayanarak, kişinin kim olduğunu belirliyor.

Makine öğrenimi dalındaki en saygın bilimsel yayınlardan biri olan IEEE Transactions on Pattern Analysis and Machine Intelligence (TPAMI) dergisinde sonuçları paylaşılan çalışma, sistemin kimlik belirleme sırasındaki hata payının son derece düşük olduğunu belirtiyor.

Fiziksel biyometrik veriler, örneğin parmakizi okuma, yüz tanıma ya da retina taraması, güvenlik amacıyla sıkça kullanılıyor. Ancak davranışsal biyometrik veriler de, örneğin adım tanıma, bir kişinin kendine özgü davranışsal ve devinimsel örüntülerine ilişkin izler taşıyor. Bilim ekibi, geliştirdikleri sistemi sınamak için çok sayıda "hilekâr"dan alınan verilerle birlikte, az sayıda rol yapmaya çalışmayan kişiden alınan verileri kullandı. Gerçekçi veriler, havalimanı güvenlik kontrol noktası, iş yeri ve ev olmak üzere üç farklı ortamda toplanmıştı.

Ekip lideri Omar Costilla Reyes şöyle anlatıyor: "Her bir insan, yürürken yaklaşık 24 farklı faktöre ve harekete sahip oluyor. Bu da her bireyin kendine özgü bir yürüyüş örüntüsünün olmasını sağlıyor. Dolayısıyla bu hareketlerin izlenmesi, tıpkı parmak izi ve retina taraması gibi, kişinin kimliğinin belirlenmesi ya da doğrulanması amacıyla kullanılabilir."
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir