Post Author Avatar
Ozan Zaloğlu
S. Demirel Üniversitesi - Çevirmen
Bilim insanları eğer yenilenebilir enerjiye sırt çevirirsek ve gidip Dünya üzerinde geriye kalan tüm fosil yakıt kaynaklarını yakarsak neler olacağını hesapladı. Hüküm epey kasvetli: bunun sonucunda ortaya çıkan ısınma Antarktika'yı tamamen eritecek ve deniz seviyelerinin 50 ila 60 metre artışına neden olacak.

Bu artış New York ve Washington dahil çoğu kıyı şehrinin sular altında kalmasına yeter. Öncü araştırmacılardan biri olan ABD'deki Carnegie Bilim Enstitüsü'nden Ken Caldeira bir basın bülteninde şöyle konuştu: "Bulgularımızın gösterdiğine göre eğer Antarktika'yı eritmek istemiyorsak, fosil yakıt karbonunu yerden almaya devam edemez ve şu ana kadar yaptığımız gibi CO2 olarak öylece atmosfere dökemeyiz." Geçmişte bir hayli çalışma eğer iklimimiz 2, 5 veya hatta 7 derece artarsa neler olacağını tahmin etmeye çalıştıysa da bu, en kötü durum senaryosu dikkate alındığında, yani biz sersem insanlar gezegendeki her bir fosil yakıt kaynağını sınırsız şekilde ve sonuçlarını düşünmeden yaktığımız zaman, Antarktika üzerinde sahip olacak etkiyi gösteren ilk çalışma. (1946 ile 64 arasında doğanlar, tanıdık geliyor mu?)

Caldeira şunları söylüyor: "Antarktika'nın önceki çalışmalarının çoğu, Batı Antarktik Buz Katmanının kaybına odaklanmıştı. Bizim çalışmamız kömür, petrol ve gas yakmanın ayrıca Doğu Antarktik Buz Katmanının çok daha büyük kısmında kaybolma tehlikesi oluşturduğunu gösteriyor." Takımın örneği, Antarktika'nın evrimini gelecek 10.000 yıl boyunca etkileyecek pek çok etmeni hesaba kattı ve bunları buzun sadece şimdi ne kadar hızlı eriyeceğini değil, aynı zamanda okyanus akımları, atmosfer bileşimi ve kar yağışı gibi karşılıklı şekilde ilişkili değişkenleri hesaba katarak hangi bölgelerin ilk önce etkileneceğini tahmin etmek ve sınamak için kullandı. Örneğin gösterdiğine göre eğer karbon yayılımları mevcut seviyelerinde gelecek 60 ila 80 yıl boyunca devam ederse, Batı Antarktik buz katmanı kesinlikle istikrarsız olacak (zaten olmaya başladı).

İyi haber ise, eğer küresel ısınma 2 dereceyi geçmezse, Antarktik erimesi sadece birkaç metre yönetilebilir deniz seviyesi yükselmesine sebep olacak. Fakat bunun üzerindeki her bir derecenin onda biri, bütün Antarktik buz kaybı tehlikesini artırıyor. Gerçek şu ki mevcut karbon yayılımları, eğer kalan tüm fosil yakıtlarını yaksaydık ortaya çıkacak olan 10.000 milyar ton karbonun sadece yaklaşık yüzde 6 ila 8'ini temsil ediyor. Bu yüzden işler gerçekten çok daha kötüye giderdi.
Almanya'daki Postdam Enstitüsü İklim Etkisi Araştırması'ndan takım üyesi Anders Levermann şöyle dedi: "İnsanlar yüzünden olsun veya olmasın, Batı Antarktik buz katmanı zaten durdurulamaz bir buz kaybı evresine yönelmiş olabilir. Fakat eğer Tokyo, Hong Kong, Shanghai, Calcutta, Hamburg ve New York gibi şehirleri gelecekteki mirasımıza geçirmek istiyorsak, Doğu Antarktika'daki bir eğilimden kaçınmalıyız."

Bu yüzyılın geri kalan tahminlerinin önceki örneklerle epey benzer olmasıyla, bu tahribat bir gecede olmayacak. Fakat örneğin gösterdiğine göre birkaç bin yıl boyunca deniz seviyeleri 60 metre civarında yükselebilir ve Antarktika sağ alttaki resim gibi görünebilir:

fosil-yakitlar-denizleri-60-metre-yukseltebilir1-bilimfiliocm Üstte soldan sağa 'hiç fosil yakıt yakılmamış' olma durumundan '%90 yakılmama' oranına, Altta '%75 yakılmama' oranından '%100 yakılma' oranına kadar , buzul miktarları kalınlık cinsinden gösteriliyor. Üstte soldan sağa 'hiç fosil yakıt yakılmamış' olma durumundan '%90 yakılmama' oranına, Altta '%75 yakılmama' oranından '%100 yakılma' oranına kadar , buzul miktarları kalınlık cinsinden gösteriliyor.


"Eğer atık CO2'mizi havaya göndermeyi durdurmazsak, şu an bir milyardan fazla insana ev sahipliği yapan topraklar bir gün su altında kalabilir." Sonuçlar Science Advances dergisinde yayınlandı.
Kaynak : Burning all remaining fossil fuels will cause sea levels to rise 60 metres, study finds, www.sciencealert.com/burning-all-remaining-fossil-fuels-will-melt-antarctica-raise-sea-levels-60-metres
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir