Dünya’daki Bilinen En Eski Melodi

Güzel müziğin zamanı yoktur. Yani kulağa hoş gelen bir beste, üzerinden yüzyıllar geçse bile günceldir ve her zaman güzeldir. Peki, acaba antik çağlarda müzik nasıldı? Şimdilerde savaşın coğrafyası ol..
Görsel Telif:

Güzel müziğin zamanı yoktur. Yani kulağa hoş gelen bir beste, üzerinden yüzyıllar geçse bile günceldir ve her zaman güzeldir. Peki, acaba antik çağlarda müzik nasıldı? Şimdilerde savaşın coğrafyası olarak tanıdığımız fakat daha öncelerde antik medeniyetlerin beşiği olarak bilinen Suriye’de bulunmuş, antik notaları ve sözleri içeren yaklaşık 3.400 yıllık tabletin üzerinde yazanları yorumlayan araştırmacılar, belki de Dünya’nın bilinen en eski melodisini keşfetmiş olabilirler.

Günümüzde Suriye sınırları içerisindeki Lazkiye yakınlarında, Akdeniz’e kıyısı bulunan antik bir liman şehri olanUgarit’de 1950’li yıllarda yapılan kazılar sonucunda yaklaşık milattan önce 1400 yılına ait tabletler bulunmuştu. Bütün tabletlerin üzerinde bazı semboller yer alıyordu. Fakat bu tabletler arasında bir tanesi oldukça dikkat çekiciydi ve daha okunabilirdi. H6 olarak adlandırılan bu tabletin üzerinde, dokuz telli antik bir arp olan sammûm için bir takım müziksel gösterimler ve Akkadlı meyve bahçelerinin tanrıçası Nikkal için yazılmış bir ilahinin sözleri bulunuyordu. Yani, Suriye’de bulunan bu tablet, bir melodinin yazılı müziksel gösteriminin bilinen en eski örneği olabilir.

Müziksel gösterimleri içeren yaklaşık 3400 yıllık tablet

Müziksel gösterimleri içeren yaklaşık 3400 yıllık tablet

Ayrıca ilginç bir şekilde, antik müzik eserinin yazılı hali olan tablet H6’nın üzerinde arpin nasıl akort edileceği ile ilgili de yönergeler yer alıyor. Yıllar süren çalışmaların ardından, araştırmacılar bu tabletin üzerinde yazanları çözümlemeyi başardılar ve bu melodiyi yorumlamaya çalıştılar. Tabii ki aşağıdaki videoda dinleyebileceğiniz melodi, bire bir antik çağlardaki ile aynı  değil. Yalnızca yapılan çalışmalar sonucunda çözümlenebilmiş halinin, antik müzik araştırmacısı ve besteci Michael Levy tarafından yorumlanmış bir örneği.


Kaynak: Is This The World’s Oldest Melody?, IFLscience, Retrieved from http://www.iflscience.com/editors-blog/is-this-the-worlds-oldest-melody/

Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv