Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Pazartesi günü hayvanat bahçesi görevlileri kalan son 5 kuzeyli beyaz gergadandan bir tanesinin öldüğünü duyurdu. 31 yaşındaki yaşlı dişi Nabiré 'nin ölümü bu nadir türün soyunun tükenmesine bir adım daha yaklaşıldığı anlamına geliyor.

Çek Cumhuriyeti'ndeki Dvůr Králové Hayvanat Bahçesi yetkilileri; Nabiré isimli gergedanın tedavi edilemeyecek kadar büyük rüptüre bir kistten kaynaklı olarak hayatını kaybettiğini doğruladı.

Çek Cumhuriyeti'ndeki hayvanat bahçesinde 1983 yılında doğan Nabiré isimli gergedanın bütün yaşamı üreme programı kapsamında bu hayvanat bahçesinde geçti. Dişi gergedan; türünün kurtarılması umuduyla esaret altında tutulmasına rağmen üreme organlarında çıkan büyük kistler neticesinde doğal olarak gebe kalamadı. Çevreciler, gergedanın sağlıklı görünen sol yumurtalığından alınan yumurta hücreleri ile yeni bir embriyonun oluşturulabileceğini umut ediyorlar. Buna bağlı olarak, gergedandan alınan doku örnekleri İtalya'da özel bir laboratuvara götürüldü.

Hayvanat bahçesi sorumlusu Premysl Rabas yürüttükleri programa dair şu değerlendirmede bulundu:

"Bu hayvanları kurtarmak bizim için ahlaki bir zorunluluk. Bu işte bizimle birlikte, belki sadece yeterli biyolojik materyali toplayan San Diego Hayvanat Bahçesi var. Şansımızın az olduğunun farkındayız, fakat umutlar hala ayakta."

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (World Wide Fund for Nature-WWF) 'na göre; 1960 yılında Dünya'da 2000'den fazla kuzey beyaz gergedanı vardı. Ancak Kaçak avcılık ve habitat kaybı, populasyonu son yıllarda adeta kırıp geçirdi. Öte yandan, beyaz gergedanların diğer alt türlerinden güneyli beyaz gergedan yaklaşık 100 yıl önce yok oldu, fakat başarılı koruma çabalarının ardından populasyon görece korunabildi.

Geriye kalan kuzeyli beyaz gergedanlardan; Nola ismindeki yaşlı dişi San Diego'daki hayvanat bahçesinde ve Sudan isimli yaşlı erkek ile dişi Najin ve dişi yavrusu Fatu Kenya'da yaşıyor. Bir başka kötü haber ise; 2006 ve 2007 yılındaki sayısız çabaya rağmen ne Najin ne de Fatu hamile kalamıyor.
Kaynak: Aamna Mohdin, "There Are Now Just Four Northern White Rhinos Left On Earth", http://www.iflscience.com/plants-and-animals/four-northern-white-rhino-left-after-female-dies

 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir