Diyabette Hipoglisemi ve Kardiyovaskuler Hastalıklar

9 Aralık’ta Diabetes Care dergisinde makalesi yayımlanan yeni bir çalışma günümüzde sıklıkla rastlanan Tip 1 ve Tip 2 Diyabet hastalığı üzerine çok önemli bir bağlantıyı keşfetmiş bulunmakta: İn..
Görsel Telif:

9 Aralık’ta Diabetes Care dergisinde makalesi yayımlanan yeni bir çalışma günümüzde sıklıkla rastlanan Tip 1 ve Tip 2 Diyabet hastalığı üzerine çok önemli bir bağlantıyı keşfetmiş bulunmakta: İnsülin tedavisi gören diyabet hastalarında sıklıkla görülen hipoglisemi – kan şekerinin tehlikeli bir şekilde çok fazla düşmesi durumu-   kardiyovasküler olay riski ve buna bağlı ölüm oranında artışa neden oluyor.

Verilere göre, insülin tedavisi gören diyabet hastalarında hipoglisemi sonrası kardiyovasküler olay yaşama riski %60. Bununla birlikte ölüm oranı ise hipoglisemi vakası yaşamayanlara göre 2- 2,5 kat daha fazla.

Bu çalışma, Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet hastalarında kardiyovasküler olay ve ölüm riskini raporlayan ilk çalışmalardan biri. Hesaplanan risk ise gerçekten çok yüksek; o nedenle diyabet hastalarında hipoglisemi riskinin düşürülmesi ekstra bir önem kazanmakta.

Diyabet hastalarında kardiyovasküler olay görülme sıklığının fazla olmasının temel sebebi ise kan damarlarının içinde oluşan aterosklerotik plaklar ve bu durum diyabet hastalarında görülen erken ölümlerin başlıca sebebi. Bu çalışmanın sonuçları hipogliseminin  kardiyovasküler olaylar gibi ölümcül sonuçlar doğurabileceğini göstermesi açısından büyük önem arz etmekte.

Referans:

K. Khunti, M. Davies, A. Majeed, B. L. Thorsted, M. L. Wolden, S. K. Paul.Hypoglycemia and Risk of Cardiovascular Disease and All-Cause Mortality in Insulin-Treated People With Type 1 and Type 2 Diabetes: A Cohort Study.Diabetes Care, 2014; DOI: 10.2337/dc14-0920

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv