5 Mart'ta Endocrine Society'nin yıllık toplantısında sonuçları paylaşılan yeni bir çalışma hepimizi ilgilendirecek nitelikte: Hafta içi günlerde uykumuzdan çaldığımız 30 dakika gibi kısa bir süre, uzun vadede kilo ve metabolizmamızda etki etme gücüne sahip. Önceki çalışmalar da uyku süresinin kısalığının obezite ve diyabet ile ilişkilendirmişti; ancak 30 dakika gibi kısa bir sürenin bu sonuçları verebileceği tahmin edilemezdi.

Birçoğumuz gerek iş gerek okul nedeniyle gerekse sosyal nedenlerle hafta içi az uyumak durumunda kalıyor ve bu açığı hafta sonu kapatmaya çalışıyor. Ancak yapılan yeni çalışma ile, hafta sonu ne kadar uyuduğumuzdan tamamen bağımsız bir şekilde eksik uyunan hafta içi uykusunun uzun vadeli metabolizma çöküşüne ve buna bağlı Tip 2 diyabet oluşumuna ve ilerlemesine neden olduğu açıklandı.

Çalışma ekibi, bu çalışmayı yürütmek için kendilerine daha yeni Tip 2 diyabet teşhisi konan 522 hastayı 3 ana gruba ayırarak randomize etti: Standard tedaviyi alanlar, fiziksel aktivitesine müdahale edilenler ve hem beslenmesine hem de fiziksel aktivitesine müdahale edilenler.  Katılımcılar 7 günlük uyku günlüklerini doldurdular ve hafta içi her gün olması gerekenden kaç saat az uyuduklarını da hesapladılar. Araştırmacılar çalışma başlangıcında, hastaların boy ve kilolarını kaydettiler, bel çevrelerini ölçtüler ve tokluk kan örneklerini insülin hassasiyeti için analiz ettiler.

Başlangıç verilerine göre; uyku eksiği olan katılımcılar,  olmayanlara göre obez olma ihtimalini %72 daha fazla barındırıyordu. 6 ay sonraki verilerle hafta içi uyku eksikliğinin obezite ve insülin direnci ile çok yakından ilişkili olduğu görüldü. Çalışmanın 12. ayında ise günlük olarak eksik uyunan her 30 dakikalık uykunun obezite riskini % 17, insülin direncini ise % 39  artırdığı kanıtlanmış oldu.

Referans: Endocrine Society. "Losing 30 minutes of sleep per day may promote weight gain and adversely affect blood sugar control." ScienceDaily. ScienceDaily, 6 March 2015. <www.sciencedaily.com/releases/2015/03/150306082541.htm>.

Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir