Dikkat ve Dokunma Duyusu Etkileşimi

  Gördüğümüz bir şeye odaklanıp odaklanmadığımız, spesifik nöron gruplarının ateşlenmesini görüntüleyerek kolayca farkedilebilir. Şimdi, Johns Hopkins Üniversitesi’nin yeni çalışmasına göre doku..
Görsel Telif:

  Gördüğümüz bir şeye odaklanıp odaklanmadığımız, spesifik nöron gruplarının ateşlenmesini görüntüleyerek kolayca farkedilebilir. Şimdi, Johns Hopkins Üniversitesi’nin yeni çalışmasına göre dokunma duyusu için de aynı şey tamamen geçerli. Araştırma bilimcileri, dış uyaranların hayvan türlerinin düşünce ve duygularını nasıl etkilediğini anlamaya çok daha yakınlar.

Dünya’da hepsini işleyemeyeceğimiz kadar çok bilgi var ve bir çok araştırmacıya göre beyin, aldığımız bilginin bir çoğunu silerek bu durumla baş etmeye çalışıyor. Buna ‘seçici dikkat’ diyoruz. Ancak kesin olan şu: beynin dışarı attığı kısım tamamen alakasız olan bir kısım. Bu çalışmada ise beynin bunu nasıl yaptığı anlaşılmaya çalışıldı.

Araştırmcılardan Manuel Gomez-Ramirez, Ph.D.,üç makak maymunu dokunma duyularını uyararak, kalem şeklinde bir objenin ya dikey-yatay oryantasyonuna ya da titreşimin hızına dikkat etmek üzere eğitti. (kalemle maymunlara dokunulmuş ve farklı şekillerde dokunma duyusu uyarılmıştır) Makaklar gözlerini doğru cevaba tekabül eden, monitördeki bir noktaya dikmeyi öğrendiler ve her seferinde bir damla su ya da meyvesuyuyla ödüllendirildiler.

Araştırmacı daha sonra nöron gruplarının aktivitelerini görüntüleyerek, hangi özelliği ya  da durumu hangi grupların işlediğini ortaya koydu. Makaklar oryantasyona dikkat ettiğinde, bu işle ilgili nöronların, titreşimi işleyen nöronlardan çok daha hızlı ateşlendiğini ve daha senkronize hareket ettiği görüldü.Bu kadarı bile eski dikkat çalışmalarıyla son derece tutarlı ve doğru bir hipotez kurulduğunu ortaya koydu.

 

Referans   :   Manuel Gomez-Ramirez, Natalie K. Trzcinski, Stefan Mihalas, Ernst Niebur, Steven S. Hsiao. Temporal Correlation Mechanisms and Their Role in Feature Selection: A Single-Unit Study in Primate Somatosensory Cortex. PLoS Biology, 2014; 12 (11): e1002004 DOI: 10.1371/journal.pbio.1002004

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv