Dikkat Eksiklikli Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocukları Anlamak

Okulda dikkat gösterme konusunda zorluk çekme, akranlarıyla iletişim kurmada sorunlar yaşama ve daha birçok belirtisiyle birlikte Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun (ADHD) bütün semptomlar..
Görsel Telif:

Okulda dikkat gösterme konusunda zorluk çekme, akranlarıyla iletişim kurmada sorunlar yaşama ve daha birçok belirtisiyle birlikte Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun (ADHD) bütün semptomları iletişim için yanıltıcı olabilir. Ancak İsveçli animatör Erik Rosenlund konuyla ilgili hazırladığı “Falling Letters” isimli kısa animasyon videosu ile hiçbir şey söylemeden birçok şey anlatmayı başarmış.

Aşağıdaki diyalogsuz kısa film, küçük bir çocuğun sınıfta, yemekhanede ve durakta otobüs beklerken ilgisinin ve dikkatinin dağılmasını ve dahası duygularını anlayabilecek birisini bulmakta yaşadığı zorlukları gösteriyor.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna (ADHD) sahip çocuklar (ve yetişkinler); stres, anksiyete ve karamsarlık gibi durumlara sebep olabilen uyku eksikliği probleminin en büyük risk gruplarından birisidir. ADHD bireyler üzerinde 2006 yılında yapılan bir çalışmada; bu bireylerin uyku apnesi karakteristikleri ve gündüz uyku hali göstermeye daha yatkın oldukları bulgusuna erişildi.

Henüz tam olarak nedenini açıklayamasalar da, araştırmacılar; dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun, uyku eksikliğinin ve uyku problemlerinin birbirleriyle bağlantılı olduğunu düşünüyorlar.

 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv