ABD'nin Tennessee eyaletinde yaşayan Jackson Oswalt, 2018 yılı başında, evinde kurduğu laboratuvarda nükleer füzyon (çekirdeksel kaynaşma) gerçekleştirmeyi başardığını açıklamıştı. 12 yaşından beri proje üzerinde çalıştığını belirten Oswalt, 19 Ocak 2018 tarihinde yani 13.yaşgününden hemen önce amacına ulaştığını duyurmuştu.

50.000 volt elektrik kullandığını ve kurduğu düzenek ile döteryum gazının iki atomunu birleştirmeyi başardığını, atomların çekirdeklerinin, reaktörünün plazma çekirdeğinde kaynaştığını anlatan Oswalt, sonraki aylarda bazı sınamalar gerçekleştirdikten sonra, çekirdeksel kaynaşma gerçekleştirmeyi başardığına kesin olarak ikna olduğunu belirtiyor. Nükleer füzyon yapmayı başardığına inanmasını bile şaşırtıcı bulanlara karşın, sistemindeki başlıca sızıntılar konusunda büyük ilerleme kaydettiğini ve dikkate değer sonuçlar elde ettiğini ekliyor Oswalt.

Genç bilimcinin kurduğu füzyon düzeneği görülüyor. (Telif: Jackson Oswalt)


Genç bilimcinin iddiaları henüz diğer bilimciler tarafından incelenmiş ve onaylanmış durumda değil. Yaptığı deney yinelenip, elde ettiğini söylediği sonuçlar yeniden elde edildiği takdirde, Oswalt'ın çalışması geçerlilik kazanabilir. Aslında Oswalt çekirdeksel kaynaşma gerçekleştirmeyi başardığını düşünen tek kişi değil. The Open Source Fusor Research Consortium da onun sonuçlarını doğruladı. Website yöneticisi Jason Hull, hobici grubundaki başarılı kaynaştırıcılar (füzyonerler) listesine Oswalt'ın da eklendiğini belirtti ve çalışmasını "İyi iş. Güzel sistem. Bunun için biraz para lâzım," şeklinde yorumladı.

Gerçekten de Oswalt'ın düzeneği boyutça küçük olsa da, yaklaşık 10.000 dolara mâlolmuş. Üstelik ailelerinin desteğiyle böyle azim gerektiren projeler üzerinde çalışan daha pek çok yaşıtı var. Eğer Oswalt'ın sonuçları bir bilimsel kuruluş tarafından resmen doğrulanırsa, çekirdeksel kaynaşma gerçekleştirmeyi başaran en genç bilimci ünvanını 14 yaşındaki Taylor Wilson'dan alabilir.

Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir