Bir çuvalı kafanıza geçirin ve bir hayaletmiş gibi davranın; işte bütün partinin odak noktası oldunuz. Bu yöntem, zamanında oldukça eğlendirici bir yöntem olarak kullanılmıştı.

Öncelikle hayvanlarda insan benzeri davranışların, insan benzeri niyetlerle karıştırılmasının bilimsel olarak doğru olmadığını ifade edelim. Ancak videoyu eğlendirici bulduğumuz için sizlerle de paylaşmak istedik.

Fakat bu orangutanın arkadaşı hiç de eğlenceli birisine benzemiyor. Hatta düşen kütüklerle daha çok eğleniyor gibi gözüküyor. Fakat kahramanımız, palyaçoluktan vazgeçmiyor. Borneo'daki Nyaru Menteng rehabilitasyon merkezinden bir orangutanın bu videosu, şakadan anlamayan arkadaşını eğlendirmese de bizi güldürmeye yetti. Orangutanlar da tıpkı insanlar gibi oyun oynamayı seven canlılardır. Ve eski bir çuval eğlencenin malzemesi olabilir.

Yine de bu yazımızın ciddi bir yanı var.

Bazı tahminlere göre, yakın kuzenlerimiz Endonezya'nın Borneo ve Sumatra adalarındaki vahşi doğada 100.000 bireylik bir nüfusa sahip ve bu da onları nesli tükenmekte olan bir tür haline getiriyor. Ormanların, tarım arazisi amacıyla katledilmesi, türün populasyonları için en büyük tehditlerden biri olmayı sürdürüyor. Yaklaşık 20 yıldır Nyaru Menteng Orangutan Yeniden Üretim Projesi, orangutanları ve diğer bazı primatları vahşi yaşam alanlarından uzaklaştırarak korumaya alıyor ve onları uygun bir habitata tekrar salıvermeden önce bakımlarını üstleniyor.

Şimdi, bu videodaki orangutanı bir kez daha izleyin ve türümüzün kendi çıkarları için neleri yok etmeyi göze aldığı üzerine bir kez daha düşünün.

Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir