Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Devekuşları korktukları zaman kafalarını toprağa gömerler ve tehlikenin geçmesini beklerler— büyük bir ihtimalle bu cümleyi çok duydunuz fakat bu tamamen bir efsane.

Gerçekte, devekuşları kafalarını tehlikelerden kaçınmak için toprağın altına gömmezler. Bunun sebebi yalnızca toprak altında nefes alamayacak olmaları da değildir, çünkü devekuşunun gücü ve dayanıklılığı düşünülünce tehlike anında kafasını kuma gömmekten daha iyi şeyler yapabilir.

Devekuşları iki ayakları üzerinde en hızlı koşan hayvanlardır ve tehlike altında kaçmaları gerektiğinde saatte 64 kilometre hızla koşabilirler. Dayanıklılık da bu kuşlar için pek problem değildir, çünkü tempolu bir şekilde saatte 48 kilometre yol alabilirler.

Eğer devekuşlarının hızı ve dayanıklılığı sizi tatmin etmediyse, diğer bir savunma mekanizmasından bahsedelim. Devekuşları neredeyse 3 metre boyunda,160 kilogram ağırlığında olabilirler, ve tehdit altındalarken bir aslanı tek tekmeyle öldürebilirler.

Açıkça görülüyor ki, devekuşlarının doğal savunma mekanizmalarını değerlendirince saklanmalarını gerektirecek bir durum yok. Peki, ‘devekuşu kafasını kuma gömüyor’ efsanesi nereden geliyor? Aslında bu durumu iyi anne-baba olma açısından düşünebilirsiniz.

Aile kurma zamanı geldiğinde, devekuşları 1.5-2 metre genişliğinde ve  0.5-1 metre derinliğinde büyük çukur kazarlar. Devekuşları yumurtalarını güvenli bir şekilde bu çukurlarda saklar, sonra anne ve baba sırasıyla yavruları yumurtadan çıkmaya hazır hale gelene kadar toprağın üzerinde oturur. Gün içerisinde birkaç kez, anne-baba gagasını kullanarak nazik bir şekilde yumurtalarını çevirir. Uzaktan bakıldığı zaman, yumurtasını çevirmekte olan bir devekuşunun kafası sanki toprağın altında gömülüymüş gibi görünüyor olabilir.

Ayrıca devekuşları yerdeki otları yiyerek beslenirler. Kafaları gövdelerine göre oldukça küçük olduğundan da yine uzaktan bakıldığında beslenmekte olan bir devekuşu, kafasını toprağın altına gömmüş gibi görünebilir. Benzer bir şekilde, devekuşları bir tehlike sezdiklerinde, yere uzanırlar ve kafalarını eğerler. Böyle bir durumda da devekuşunun büyük gövdesi görünür olacağından, kafasının toprağın altına gömülü gibi görünüyor olması muhtemeldir.

 
Kaynaklar:

  • American Ostrich Association. "Fact or Fiction?" Date Unknown. http://ostriches.org/fact-or-fiction/

  • San Diego Zoo. "Ostrich." Date Unknown.  http://animals.sandiegozoo.org/animals/ostrich

  • Stewart, Doug. "A Bird Like No Other." National Wildlife Federation. Aug. 1, 2006. http://www.nwf.org/news-and-magazines/national-wildlife/birds/archives/2006/a-bird-like-no-other.aspx
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir