Post Author Avatar
Sevkan Uzel
Yıldız Teknik Üniversitesi - Çevirmen/Editör
NASA tarafından Kasım 2011'de fırlatılan ve Ağustos 2012'de Mars'a varan Merak (İng. Curiosity) uzay aracı, sürekli yeni keşifler yapmakla meşgul. Merak, NASA'nın şu anda Mars'ta aktif inceleme yapan iki uzay aracından biri. Diğeri olan InSight uzay aracı, gezegene 26 Kasım'da inmişti. 14 yıldan uzun süre Mars'ta çalışan Opportunity uzay aracı ise görevini tamamladı.

15 Şubat 2019 Cuma günü, başlatma sırasındaki geçici bir kesintinin planlanan etkinliklerini baltalaması ve koruyucu bir güvenlik modu tetiklemesi sonucu, Merak zor durumda kaldı. Haftasonu boyunca ekiple haberleşen robot, meselenin nedenini belirleyebilmelerine yardım etmek için teknik veri alış-verişi yaptı. Güvenlik modundan 4 gün sonra çıkarılan aracın normal şekilde çalıştığı, başka herhangi bir sorun yaşamadan 30'dan fazla kez yeniden başlatılabildiği bildirildi.

Ekipten Steven Lee, araca bir kez reset atıldığını ama o zamandan beri normal işlediğini  belirtiyor. Sorunun nedeninin tam olarak ne olduğundan hâlâ emin olmadıklarını ve çözümleme için ilgili verileri toplamayı sürdürdüklerini ve mesele daha iyi anlaşılana kadar bilimsel deneylerin askıya alındığını da ekliyor.

"Kısa vâdede, belleğindeki değişiklikleri minimize etmek için araca verilen komutları sınırlandırıyoruz. Bilgisayar resetine neyin neden olmuş olabileceğine ilişkin herhangi bir kanıtı yok etmek istemiyoruz. Sonuç olarak, kısa bir süre için bilimsel operasyonların bekletilmesini umuyoruz," diyor Lee.


2014 yılından bu yana Sivri Dağ'a (İng. Mount Sharp) tırmanmakta olan Merak, bir süre önce balçık (İng. clay) bir bölgeye ulaşmıştı. Bu bölgenin, antik Mars ortamının canlılığı destekleme potansiyeli hakkında yeni ipuçları verebileceği düşünülüyor. Sorun oluştuğu sırada Merak, balçık minerallerin yörüngeden görülebildiği Glen Torridon adlı bu bölgeyi inceliyordu. Suda oluşan balçık mineraller, aracın bilim ekibi için özellikle ilginç. Araç, canlılığı desteklemiş olabilecek antik ortamları incelemek için özellikle tasarlandı ve bunun belirlenmesinde su kilit rol oynuyor.

Atlatılan sıkıntının ardından mühendisler bilgisayar resetine odaklanırken, bilim ekibi de Glen Torridon bölgesinden toplanan verileri ve alınan görüntüleri incelemeye devam edecek. Potansiyel bir kazı alanı, sadece 200 metre ötede görüldü. JPL'den Ashwin Vasavada, bilim ekibinin bu heyecan verici yerden ilk örnekleri almak için sabırsızlandığını belirtiyor. Sivri Dağ'ın tüm geçmişi göz önüne alındığında bu alanın nasıl bir yer tuttuğunun henüz anlaşılmış olmadığını ekleyen Vasavada, alınan yeni görüntülerin kendilerine düşünecek bolca şey verdiğini belirtiyor.

Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir