Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Astronotlar yukardan baktıklarında ne görürler? Afrika'nın kırmızı kumlarından, okyanusların mavi sularına, kutupların yeşil ışıklarından, insan üretimi sarı ışıklara; ve keşfetmek, uzaya yolculuk boyunca keşfetmek, şaşılacak derecede güzel... fakat aynı zamanda bir o kadar da garip…

Guillaume Juin bu düzenlemesinde şimdiye kadar görmeye alıştığımızın dışında NASA’nın 28,000 km/saat hızındaki Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) yolcuğundan aldığı görsellerle daha dinamik ve hızlı bir şeyler üretmeyi başarmış. Tabii ki, bu video içerisindeki bütün övgüyü 28,29,30,31,34 numaralı yolculuklarda 2011 den 2014’e kadar yapılan çekimlerle Uluslararası Uzay İstasyonu’nun mürettebatı hakediyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu 377 ton ağırlığında, yerden yaklaşık 350 km uzaklıkta yörüngede dönüyor ve yerkürenin etrafında bir tur dönüşünü yaklaşık 28,000 km/saat hızla 1 saat 50 dakikada tamamlıyor.

Videoda 1’11 de yakıt ikmali yapan küçük bir servis aracının dünyaya geri dönmek için ayrılışını görüyoruz. 1’20’de ise Orbital Science’s Cygnus Orb-2 uzay aracının görevi için yörüngeye bırakılışını. 1,57’de gördüğünüz küçük yeşil ve mor ışıklar da sırasıyla Bangkok kıyılarının açıklarındaki balıkçı tekneleri ve petrol platformları.

Ayrıca bu videonun hazırlanma aşamasında bütün kamera görüntüleri üzerinde (yaklaşık 80gb fotoğraf) efektler eklenerek, ölü pikseller temizlenerek, titreşimler kaldırılarak ve basit renk geliştirmeleri yapılarak detaylı olarak çalışılmış.Video Düzenleme: Guillaume Juin: guillaumejuin.fr

Müzik: Astronaut - Vincent Tone

Fotoğraf:Wowplanetearth.com
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir