• Uzay
  • 21 Haziran 2016

Çin, Yeni Uzay İstasyonunu Diğer Ülkelerin Kullanımına Sunacak

Uzay araştırmaları ve uzaya insanlı ya da insansız araçlar gönderebilmemize yarayan teknolojiler, insanlığın ve bilimin geleceği için oldukça önemli. Tabii ki bu çalışmaları yapmanın da bir maliyeti v..
Görsel Telif:

Uzay araştırmaları ve uzaya insanlı ya da insansız araçlar gönderebilmemize yarayan teknolojiler, insanlığın ve bilimin geleceği için oldukça önemli. Tabii ki bu çalışmaları yapmanın da bir maliyeti var ve uzay araştırmalarının maliyetlerinin oldukça yüksek olmasından dolayı, birçok ülke bu alana isteyerek ya da mecburiyetten yatırım yapmaktan kaçınıyor. Fakat Çin’in yeni projesi, birçok ülke için oldukça iyi bir fırsat yaratabilir. Kim bilir, belki Türkiye de bu fırsattan yararlanabilir.

Çin, Uluslar Arası Uzay İstasyonu’na (ISS) rakip olabilecek bir projeyi başlatıyor.

Çin İnsanlı Uzay Ajansı (Manned Space Agency) ve Birleşmiş Milletler dış uzay işleri ofisi UNOOSA’nın yaptığı anlaşma ile, BM bileşenleri 2020 itibarıyla işlemeye başlaması planlanan Çin’in yeni uzay istasyonunda deneyler yapabilecekler ve hatta bu uzay istasyonuna astronot gönderebilecekler.Bu anlaşma sayesinde, daha çok ülkenin uzay araştırmalarına dahil olması sağlanabilir.

UNOOSA direktörü Simonetta Di Pippo’nun belirttiğine göre;

‘’Bu anlaşma, gelişmekte olan ülkelerin uzay araştırma kapasitelerini geliştirmeleri için ve uzayın insanlığa getirebileceği faydaların anlaşılması için heyecan veren bir fırsat.‘’

Çin, Uluslar Arası Uzay İstasyonu (ISS) çalışmalarından, Amerikan hükümetinin yasaklaması ile çıkartılmıştı. Diğer ISS ortakları olan Rusya, Japonya, Kanada ve Avrupa Uzay Ajansı (European Space Agency) üyesi ülkelerin, Çin’in yeni istasyonuna erişimi olup olmayacağı ise henüz net değil.

Çin’de bu yılın sonlarına doğru, uzay laboratuvarı Tiangong-2, uzay istasyonu yapmak için gereklilikler üzerine çalışma yürütmek amacıyla işlemeye başlayacak.


Kaynak: Jacob Aron (June 21, 2016) China wants to share its new space station with the world, New Scientist Retrieved on 21 June 2016 from https://www.newscientist.com/article/2094636-china-wants-to-share-its-new-space-station-with-the-world/


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv