Post Author Avatar
Sevkan Uzel
Yıldız Teknik Üniversitesi - Çevirmen/Editör
Rus Uzay Ajansı Roscosmos'dan Komutan Oleg Kononenko, Kanada Uzay Ajansı CSA'dan David Saint-Jacques ve ABD Uzay Ajansı NASA'dan Anne McClain'den oluşan üçlü, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki 204 günlük görevlerini tamamlayarak 25 Haziran 2019 günü Kazakistan yerel saatiyle sabah 8:47'de gezegene geri döndü. Ekip, istasyonda kaldıkları süre boyunca Dünya'nın çevresinde 3.264 kez dönerek, 86.430.555 mil (yaklaşık 139.096.495 km) kat etmiş oldu.

Soyuz MS-11 ile Dünya'dan ayrıldıkları 3 Aralık 2018 tarihinden bu yana yörüngede olan ve ilk 3 ayda Sefer-58 kapsamındaki görevlerini yerine getiren McClain, Saint-Jacques ve Kononenko'ya Mart 2019 itibariyle üç astronot daha katılmıştı: Alexey Ovchinin (Roscosmos), Christina Koch (NASA) ve Nick Hague (NASA). Böylece Sefer 59'un tüm ekibi olan 6 kişilik takım, 3 ay boyunca birlikte çalışma fırsatı buldu. Ovchinin, Koch ve Hague'den oluşan ikinci üçlünün görev süresi ise Ekim 2019'da doluyor.

Astronotları getiren Soyuz MS-11'in Kazakistan'ın Zhezkazgan bölgesindeki bir alana iniş anı görülüyor. (Telif: NASA/Bill Ingalls)


Sefer-59 kapsamında biyoloji, biyoteknoloji, fiziksel bilimler ve yeryüzü bilimi alanlarında yüzlerce deney yapıldı. İlk kez olarak uzayda DNA üzerinde düzenleme yapıldı; 3D yazıcı malzemesinin geri dönüşümü gerçekleştirildi; insan organlarının yapı ve işlevlerinin taklitçisi olan küçük cihazlar (doku çipleri) kullanılarak, mikro-kütleçekimin insan bedeni üzerindeki etkileri incelendi; Astrobee adı verilen yer kontrollü uçan robotların işe yararlığı denendi; Hermes adlı regolit araştırma aracında deneyler yapıldı ve Yörüngedeki Karbon Gözlemevi-3 (OCO-3) ile gezegendeki karbon dioksit dağılımı gözlemlendi.

ABD Ordusu'nda yarbay olan McClain, Sefer-59 dahilinde iki uzay yürüyüşü gerçekleştirdi. McClain'in ikinci yürüyüşünde ona eşlik eden Saint-Jacques, uzayda yürüyen altıncı Kanadalı oldu. Deneyimli komutan Kononenko da bu görev dahilinde iki uzay yürüyüşü yaptı. Üçlünün uzay istasyonundan ayrılmasıyla birlikte komutayı Ovchinin devralırken, Koch ve Hague uçuş mühendisleri olarak görevlerini sürdürecek. 20 Temmuz 2019 tarihinde de Baykonur Uzay Üssü'nden yola çıkacak ve 6 saatlik bir uçuşla istasyona varacak olan üç başk astronot, Sefer-60'ta onlara katılacak: Andrew Morgan (NASA), Luca Parmitano (ESA) ve Alexander Skvortsov (Roscosmos).

Oleg Kononenko, Anne McClain ve David Saint-Jacques gezegene iniş yaptı.


 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir