Büyük Patlama Yok mu? Yeni Bir Denkleme Göre Evrenin Başlangıcı Yok

Yeni bir kuantum denklemine göre, evrenin bir başlangıcı yok. Bu yeni model; kuantum düzeltme ifadelerinin Einstein’ın Genel Görelilik Kuramı’na uygulanması ile elde edildi. Model, aynı za..
Görsel Telif:

Yeni bir kuantum denklemine göre, evrenin bir başlangıcı yok. Bu yeni model; kuantum düzeltme ifadelerinin Einstein’ın Genel Görelilik Kuramı’na uygulanması ile elde edildi. Model, aynı zamanda karanlık madde ve karanlık enerjiye dair açıklamalar getirebilir.

Genel Görelilik Kuramı’nın tahminine dayanarak evrenin bir yaşının olduğu ve bu yaşın 13.8 milyar yıl olduğu neredeyse tüm bilimciler tarafından güçlü delillere dayandırılarak kabul görüyor. Evrenin başlangıçta bir tekillik (İng. singularity) ya da sonsuz yoğunlukta bir noktadan genişleyerek, Büyük Patlama ile başladığı düşünülüyor.

Elbette, Büyük Patlama tekilliği, genel göreliliğin matematiğinde direkt olarak ve hatta kaçınılmaz bir biçimde ortaya çıkar. Fakat matematik, yalnızca tekilliğin hemen sonrasında (öncesinde değil) ne olduğunu izah edebilir, dolayısıyla da bilim insanları bu durumu biraz problemli görüyorlar.

Mısır’daki Benha University ve Zewail City of Science and Technology’den Ahmed Farag Ali, “Büyük Patlama tekilliği fizik kurallarının bu noktada çökmesinden kaynaklı genel göreliliğin en ciddi problemidir,” diyor. Ali ve Kanada Alberta’daki University of Lethbridge’den makalenin eş-yazarı Saurya Das Physics Letters B ‘de Büyük Patlama tekilliğini ortadan kaldıran ve “evrenin bir başlangıcı ve sonu yoktur” diye ifade edilen yeni modellerini içeren makaleyi yayımladılar.

Geçmiş Fikirler Tekrar Gözden Geçirildi

Fizikçiler, kuantum doğrulama ifadelerinin özellikle Büyük Patlama tekilliğini bertaraf etme girişimi olarak uygulanmadığını bilhassa vurguluyorlar. Çalışmaları fiziğin felsefesine katkılarıyla bilinen kuramsal fizikçi David Bohm’un düşüncelerine dayanıyor.1950lerde başlayarak Bohm, klasik jeodezik (eğik yüzeyde iki nokta arasındaki en kısa yol)  yerini alan kuantum yörüngeleri çalışmalarına imza atmıştı.

Makaleye göre Ali ve Das bu Bohm yörüngelerini, Hindistan’da Presidency University in Kolkata’daki fizikçi Amal Kumar Raychaudhuri tarafından 1950’lerde geliştirilen denkleme uyguladılar.
Kuantum-düzenli Raychaudhuri denklemini kullanarak, Ali ve Das kuantum-düzenli Friedmann denklemlerini elde ettiler. Bu denklemler evrenin genişleyişi ve evrimini (Büyük Patlama’yı da içererek) genel görelilik bağlamında tanımlıyor.

Her ne kadar kuantum kütleçekim kuramı doğru olmasa da, model kuantum teorisi ve genel görelilikten unsurlar içeriyor. Böyle olsa bile Ali ve Das tam bir kuantum kütleçekim teorisi oluşturulduğunda kullanmayı ümit ederek sonuçlarını saklamaya devam ediyorlar.

Ne Tekillikler Ne de Karanlık Madde 

Büyük Patlama tekilliğini öngörmeyen model, dahası “büyük çöküş” tekilliğini de öngörmüyor. Genel Görelilik’te, evrenin muhtemel bir sonu; kütle çekimlerinin bir sonucu olarak tekrar küçülmeye başlaması ve “büyük çöküşle” birlikte tekrar sonsuz yoğunluktaki noktaya geri dönmesi olarak tanımlanıyor.

Ali ve Das, Bohm yörüngeleri ve klasik jeodezik arasındaki temel farktan kaynaklı olarak, makalelerinde modellerinin tekilliklerden kaçındığını ifade ediyorlar. Klasik jeodezikler er ya da geç birbirini keser ve kesiştikleri noktalarda tekillikler meydana gelir. Ancak Bohm yörüngeleri asla birbirlerini kesmez; dolayısıyla da denklemlerde tekillikler görünmez.

Evrenbilimsel ifadelerde, bilimciler kuantum düzeltmelerinin karanlık enerji ihtiyacı olmadan birer kozmolojik sabit terimler ve bir ışıma terimi olarak düşünülebileceğini söylüyorlar. Bu terimler evreni sonlu boyutta tutar ve dolayısıyla da ona sonsuz bir yaş verir. Terimler aynı zamanda da kozmolojik sabit ve evrenin yoğunluğu araştırmalarında yakın tahminler geliştiriyor.

Yeni Kütleçekim Parçacığı

Modele göre evren “kuantum akışkan” ile doludur ve bu akışkanın bileşenleri de kütleçekimsel kuvvetin aracı parçacığı olduğu düşünülen ve henüz varlığına dair herhangi bir kanıt bulunamamış “graviton” olabilir. Yani bu akışkan, gravitonların bir bileşimi olabilir. Eğer varsalar, gravitonlar kuantum kütleçekim teorisinde oldukça önemli bir role sahip olabilirler.

Das, başlangıçsız evren modelinin anlatıldığı makale ile bağlantılı başka bir yayında Rajat Bhaduri ile birlikte çalışmaları daha da ileriye götürerek gravitonların evrenin tüm evrelerindeki sıcaklıklarda Bose-Einstein yoğuşuk maddesi oluşturabileceğini gösterdi.

Modelin, Büyük Patlama tekilliğini ortadan kaldırabilme, karanlık madde ve karanlık enerjiye dair açıklama geliştirme potansiyelinin var oluşu; fizikçileri bu yeni modellerini gelecekte daha dikkatli bir şekilde analiz etmelerini planlamaya itiyor. Ekibinin bir sonraki adımı ise; homojen olmayan ve izotropik (eşyönlü) olmayan küçük tedirgemelerin (pertürbasyon) de hesaba katılmasını içeriyor, fakat fizikçiler bu küçük tedirgemelerin sonuçlarda önemli bir değişiklik meydana getirmeyeceğini düşünüyorlar.


Makale Referansı: Ahmed Farag Ali and Saurya Das. “Cosmology from quantum potential.” Physics Letters B. Volume 741, 4 February 2015, Pages 276–279. DOI: 10.1016/j.physletb.2014.12.057.

Kaynak: Lisa Zyga, “No Big Bang? Quantum equation predicts universe has no beginning”, http://phys.org/news/2015-02-big-quantum-equation-universe.html

İleri Düzeyde Detaylı Okuma İçin:

http://arxiv.org/abs/1411.0753

http://arxiv.org/abs/1404.3093v3


 

Etiket
 • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
 • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
 • Destek Ol
Yorum Yap (18 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

 • honor 09 Eylül 2016 - 20:12
 • bence boşluk bir madde olmalı. ve bu boşluklar bir etkileşimle maddeyi oluşturuyor. yani mesela bi kavanozun içi bomboş yani boşluk maddesiyle dopdolu. en ortadaki boşluk maddesi hidrojen oluyor diyelim sonra yanındaki boşluk maddesi onu etkileyecek bir madde oluyor. benzer şekilde farklı yerlerde de oluşsa bunlar etkileşimle birbirlerinden uzaklaşcak ya da yakınlaşıcak. yani yani benzer şekilde pek çok yerde big bang oluyor. bence uzay ve big bang böyle.

 • Tahsin Artık 22 Aralık 2015 - 16:02
 • Bilimin işleyişi bellidir, ispatlanmalarını bekleriz. Bu şekilde her alternatifi düşünüp yapılan araştırmaları kesinlikle tebrik etmek gerekir. Ama paçaları sıvamadan hemen din hakaretçiliğine gerek yok, mahçup olursunuz (Bazı yorumcuları kast ediyorum).
  Ağırınıza gidiyor olabilir ama bilim her yönüyle yaratılışı gösteriyor. Gerçek de bu zaten.
  Boğaziçi mezunu biri olarak da paylaşımından dolayı Sn. Akçay ı tebrik ederim.

 • Sami 22 Eylül 2015 - 09:49
 • Sizlere insanlık teşekkür etmesi gerek insanlığı karanlıktan aydınlığa taşıyorsunuz Hele bizim gibi aydınlığa çıkmakta zorlanan önünde engeller olan bir ülkede yaşıyoruz Aydınların görevidir, bu aydınların yetişmesi bu emekçi sınıfların yarattığı değerler üzerinde yaşamlarını devam ettirmişlerdir o okullar bu insanları vergileriyle yaşadı, Sizlerin yaptığı bu ğirişim diğe aydın guruplarına örnek olur sanınındayım ,sizlere teşekkür ederim .
  Sami UMUT.

  • Gürkan Akçay 22 Eylül 2015 - 21:56
  • Sami Bey düşünceleriniz ve temennileriniz için tüm ekip adına teşekkür ediyorum. Selamlar.

 • Aydin 28 Haziran 2015 - 09:02
 • yukarıdaki resimle ilgili bir sorum olacak. bing bang’le ilgili simulasyon hep bu resimle anlatılmıştır. benim anlamadığım kısım (aslında hiçbirşey anlamıyorum sadece merakımdan soruyorum.). neden sıfır noktasından +x,y,z kordinatına doğru bir genişleme sözkonusu? -x,y,z kısmında sanki engel varmış gibi tek bir noktadan patlama olmuş ama, bu patlama + kordinata doğru yer alıp genişliyor. benim gördüğüm, 2 oda düşünün biri aydınlık, biri karanlık oda. iki odayı birleştiren kısımda küçük delik var, ve aydınlık odadaki ışık, diğer odaya ışık huzmesi şeklinde o küçük delikten aydınlatıyor. projeksiyon gibi. yani, siz bilim insanları bu resme baktığınızda nasıl görüyorsunuz? anlattığım şekilde mi yoksa farklı bir şekilde mi? açıklamanız için şimdiden teşekkürler.

  • BilimFili.com 28 Haziran 2015 - 15:35
  • Merhaba Aydın Bey. Öncelikle sorunuz için teşekkürler.
   Şöyle izah edelim; Kapak görselindeki grafikte yatay eksen zamanı temsil ediyor. En soldaki patlama noktası aslında zamanın da başlangıcı oluyor. Zaman geleceğe doğru akarken evrende yaşanan değişimler de aşama aşama resmedilmiş. Yani grafikteki yönleri birebir fiziksel yön olarak düşünmemek gerek, yoksa elbetteki patlama her yönde eşit bir genişleme tetiklemiştir, kozmik arka alan ışınımı bugün her yerde aynıdır.
   Sonuç olarak grafikte sağ kısma doğru bir genişlemenin resmedilmesi zaman kavramının da Big Bang ile aynı anda başlaması ve geleceğe doğru akışından kaynaklanıyor.
   Teşekkürler. İyi günler.

 • Çetin YAMAN 09 Mart 2015 - 17:48
 • Harika bir araştırma. Çok teşekkürler araştırma için emeğinize sağlık.

 • Alim Ferah 25 Şubat 2015 - 16:05
 • Quantum başlı başına büyük bir gizem. Her gün yeni bir şey ortayae atılıyor.

 • Handan Aydın 24 Şubat 2015 - 11:03
 • Yaratılışcı Allahcı dindoşlara bilim tokatı

  • emre 10 Ekim 2016 - 00:33
  • burdan bunumu çıkardın helal olsun memleket nasıl bu hale geldi belli oluyor işte ..

  • alper 29 Mart 2015 - 00:48
  • Kinezi sanatı ile ilgileniyorum. Ve kuantum fiziği mistik olaylar ve gizemler ile dolu olduğunu farkettik. Çift yarık deneyi ile gozlemci bilinclinin madde ve gerçeklik üzerindeki etkisi ispatlanmistir.
   yani tüm varlık asilda bir bilinç linin etkisi ile oluşmuştur. Bu bilgi dahi insanı dindar filozof yapar.
   Temel birlik yasası kaynağımızi ,
   Quantum dolaniklik ise mistik olayları açıklar.
   Handan aydın gibi düşünenlerin biraz kitap okuyup araştırmalarını tavsiye ederim. Yarım yamalak üstünkörü bilgi kişiyi tamamen kör eder.

   • tuğra 29 Mart 2015 - 20:25
   • Kinezi ve kinezi sanatı diye bir giriş yapıp, ondan sonra kuantum fiziği ile mistik olaylardan bahsediyorsunuz. Sizin mistik olaylar ve gizemler dediğiniz için bilim için bilinmeyenler ve araştırma konularıdır (olmayabilir de) ancak..referanssız bir şekilde çift yarık deneyi ve gözlemci ile ilgili forum içi bilgiler! sunarak aslında hiçbir şey demiş olmuyorsunuz.. dindar filozofluğu kendinize misyon ediniyorsanız da bilime bulaşmayın..dine ve felsefeye devam edin.. yanlışlanabilir, tekrarlanabilir ve test edilebilir bilim konuları hakkında alelade cümleler kurma hakkını kendinizde görmeyin..bilim klavyeden yapılan bir iş değildir.. siz de bunları kitaptan öğreniyorsanız handan hanıma laf etmeden önce okuduğunuz kitapları değiştirin

    • Ellael 30 Kasım 2015 - 14:03
    • Siz eleştirel yaklastınız diye insanların okudugu kitap türüne ve görüşlerine yada inançlarına laf söyleyebileceğinizimi düşünüyorsunuz yukarıda yapılandan ne farklı var adam inandığı şeyi söylemiş kaldıki albert einstein tanrı zar atmaz dediğinde bu tartışmalar başlamış bence katılmayabilirsiniz ama okuduğun kitabı değiştir derken bunu kime dediğini düşünmen lazım arkadaşın söylediği şeyi Geleceğin Fiziği kitabında Michio Kaku da söylüyor sizde alper beye laf etmeden önce michip kaku ya söliyin doğru kitaplarmı okusun ne saçma eleştiriler yapıyosunuz çok biliyosunuz ya bırakın insanlar istediğine inansın herkes senin gibi düşünmek zorundamı kendin gibi düşünmeyen gördüğünde git kitap oku dediğin insanların ne okuduğunu nerden biliyorsunki?

 • Burak Saluk 22 Şubat 2015 - 10:01
 • Bohm yörüngelerinin gösterdiği kadarıyla tekillik olmayabilir

 • Emre Özçelik 22 Şubat 2015 - 00:59
 • Yildizlarin ve galaksilerin kizila kaymasi sonucu varilan, buyuyen evrenin bir zamanlar tek bi noktadan varolmasi yani big bang bugune dek bana hic mantikli gelmemişti. Ani bir dalgalanma yada bir birikim sonucu yoktan varolmalar ile başlamiş olmali herşey.

 • Muge Kaplan 21 Şubat 2015 - 15:42
 • Güzel bir araştırma. Tüm her şey alt üst olacak demek oluyor bu.

 • Ayhan Gür 21 Şubat 2015 - 13:30
 • Merak ediyorum big bang kuranda yazıyordu yok o zaten kuranda vardı diyen tayfa teori yalnış çıkınca şimdi nereye çark edip ne “bilimsel açıklamalar” bulacaklar?

 • Mustafa Hatipoğlu 21 Şubat 2015 - 13:26
 • Bu güzel bilimsel haber kaynağı için kendi adıma sizlere çok teşekkür ediyorum. Umarım çizginizi hiç bozmazsınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv