Post Author Avatar
Sevkan Uzel
Yıldız Teknik Üniversitesi - Çevirmen/Editör
Finlandiya'da çalışan araştırmacılar,  bir biyoreaktörün içinde bulunan bitki hücrelerini kullanarak besin içeriklerini, yani bitkilerde bulunan sağlıklı bileşenlerin tümünü yetiştiren bir aygıt icat etti. CellPod adı verilen ve görünümü bir gece lambasını andıran bu sistem, bir tohum kültüründen bitki hücre malzemesi yetiştirmek suretiyle çalışıyor. Aygıt kullanıcıya mutfak tezgahının üstünde duran bir seranın sağlayabileceği yararları sunuyor: Proteinleri, lifleri ve diğer bitki temelli bileşenleri üretebiliyor.

"Şehirleşme ve tarımın neden olduğu çevresel yük, gıda üretiminde yeni yolların geliştirilmesini gerekli kılıyor; CellPod da bunlardan biri. Yakın bir gelecekte, insanlara kendi yiyeceklerini kendi evlerinde üretmenin heyecan verici bir yolunu sunabilir," diyor Finlandiya Teknik Araştırma Merkezi'nden (VTT) araştırmacı Lauri Reuter.

Bitkinin Bütününü Yetiştirmeye Gerek Yok


Geleneksel bahçecilikte ve tarımda yapıldığı gibi bütün bir bitkiyi yetiştirmek yerine, VTT ekibi CellPod'un farklılaşmamış bitki hücreleri yetiştirerek işlediğini belirtiyor. Hücre çiftçiliği şeklinde de sözü edilen bu yolla, haftada bir kez toplanmaya yetecek kadar bitki malzemesi yaratıyor. Bir başka deyişle, CellPod insanların bitkilerdeki yararlı kısımları yetiştirmesini sağlıyor. Böylece tüm bir ağacı, fidanı ya da fideyi büyütmekle uğraşmadan, sağlıklı bileşenleri üretebiliyorsunuz.

"Bu hücreler bitkinin tüm genetik potansiyelini içeriyor. O nedenle, antioksidanlar ve vitaminler gibi aynı sağlıklı bileşenleri, bütün bir bitki gibi üretebilme becerisine sahipler. Yani bir meyvanın hücre kültürünün besin değeri, o meyvenin kendisi ile aynı ya da ondan daha yüksek oluyor," diye anlatıyor ekip üyeleri.


Tat Üzerinde Çalışılması Gerekiyor


Araştırmacılar şu ana kadar birkaç farklı çeşit meyve hücrelerini yetiştirmeyi başardıklarını, ancak tatlarının eksik olduğunu belirtiyorlar. Meyvenin orijinalindeki sulu ve lezzetli tadın yerine, CellPod ile yaratılan yiyeceklerin daha hafif bir tadı olduğunu ifade ediyor ve bu konuda çalışmalarını sürdürdüklerini ekliyorlar. Yani şimdilik CellPod yiyecekleri dalından koparılmış sulu bir meyveden çok, kahvaltılık gevreklere benziyor.CellPod kurulan sofraları donatacak yemekler vaad etmiyor. Amacı, hazırlanmış sofralara besin desteği vermek denebilir. "Sipariş üzerine hücre dizileri geliştirmek de mümkün; bu durumda besin özellikleri gereksinime göre geliştirilebilir," diyor ekip üyeleri.


Kaynaklar:

 • Science Alert, "This new device lets you grow your own food from plant cells"
  http://www.sciencealert.com/this-appliance-grows-food-ingredients-with-plant-cells

 • Phys.org, "Appliance grows ingredients for food within a week from plant cells"
  http://phys.org/news/2016-10-appliance-ingredients-food-week-cells.html

 • Global Speck, "CellPod Grows Fresh Food in Your Kitchen"
  http://insights.globalspec.com/article/3455/cellpod-grows-fresh-food-in-your-kitchen?from_rss=1

 • Science Daily, "New kind of local food grows in your own kitchen"
  https://www.sciencedaily.com/releases/2016/10/161013095306.htm

 • VTT, " VTT’s CellPod: New kind of local food grows in your own kitchen"
  http://www.vttresearch.com/media/news/new-kind-of-local-food-grows-in-your-own-kitchen

 • BioTalous, "CellPod kasvattaa tulevaisuuden avaruusruokaa kotonasi"
  http://www.biotalous.fi/cellpod-kasvattaa-tulevaisuuden-avaruusruokaa-kotonasi/

 • Aalto.fi, "CellPod: Re-Think Urban Farming"
  http://acs.aalto.fi/swd/cellpod-re-think-urban-farming/


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir