Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Gıda kaynaklı hastalık yapıcılar ; şüpheli bir kontaminasyon varlığı olarak donmuş ıspanaklarda, dondurmalarda, elma şekerlerinde ve daha bir çok farklı besinde tespit edildi. Bugün araştırmacılar yeni bir teknik ile meyve ve sebzelerdeki Escherichia coli, Salmonella ve Listeria gibi patojenleri inaktive edebilecekler.

  Environmental Science & Technology dergisinde yayımlanan çalışmada nanoboyutlarda elektrikle yüklenmiş su damlalarını kullanarak bu besinleri temizlemeyince hastalık yapıcılardan arındırılabileceği açıklandı.


Çalışmada bilimciler sprey ile üzerine bahsi geçen üç tür bakteri püskürtülen yıkanmış organik üzümler ve domatesler küçük elektrik yüklü su damlacıklarına maruz bırakıldı. Bundan sonra bu besinler üzerindeki bakteri seviyesinin yüzde 80 ile 98 arasında değişen oranlarda bir düşüş gözlendi.
Tüm bu hesaplamalar ve gelinen durum gelişmeye ve geliştirilmeye açık bir durum olarak değerlendirildi. %99.999 oranla kullanılan suyun temizlenmesi ve vücuda girmemesi gerekiyor. Bu anlamda hala üzerinde çalışmayı gerektiren bir buluş niteliği taşıyor.

Bilimcilerin öngördüğü üzere ; elektrosprey adını verdikleri metot zamanla daha çevreye duyarlı ve daha az zararlı hale getirilecek; hatta peroksit ve diğer klorin temelli çözeltilerden çok daha sağlıklı bir metot haline geleceği düşünülüyor.
Referans: Sciencemag.org,  No more food poisoning, thanks to electrically charged water?, news.sciencemag.org/sifter/2015/03/no-more-food-poisoning-thanks-to-electrically-charged-water


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir