Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde, market raflarında ve pazarlarda daha fazla organik ürün görmeye başladık. Organik terimi, kimyasal ilaçların artık ürün yetiştirmede vazgeçilmez etmen olmasından sonra hayatımıza girmiş olsa da, bu konu üzerine de yapılmış yüzlerce araştırma bulunuyor. Bilim insanlarının bulgularına göre; organik meyve ve sebzelerin içerdikleri besin açısından normal üretim meyve ve sebzelerden çok da bir farkı bulunmuyor ve kesinlikle organik ürünler daha fazla besin maddesi içermiyor.

Her ne kadar meyve-sebzelerdeki organik ve normal üretimin farkı çok olmasa da, araştırmalara göre hayvansal gıdalarda durum çok daha farklı. Bu konu üzerine daha önce yapılmış 200’den fazla çalışmanın yeniden gözden geçirilmesini içeren yeni bir araştırmanın bulgularına göre; organik süt ve et ürünleri, organik olmayan eşleniklerine göre yaklaşık %50 daha fazla omega-3 (ya da n-3) yağ asitleri içeriyor. Fakat bu rakam oldukça fazla görünüyor olsa da, uzmanlara göre bu fark günlük besin alımı göz önüne alındığında çok da fazla değil. Çünkü ortalama günlük n-3 tüketimimiz 2,2 gram ve eğer organik süt ve et ürünleri tüketirsek, organik süt ve etten yalnızca fazladan yaklaşık 33 miligram fazla n-3 alabiliyoruz. Yani bu fark, günlük beslenmemizde büyük bir anlam ifade etmiyor. Araştırmaya göre bu fark da, hayvanların yetiştirilme şeklinden kaynaklanıyor.

Ortada organik gıdaları tüketmek ve/veya tüketmemek için oldukça fazla sebep var. Hiç şüphe yok ki, bu konu birçok insan için tartışmalı olmaya devam edecek. Tüketip tüketmeme tartışmasından ziyade, satın aldığımız ürünlerin içeriğinden haberdar olmamız oldukça önemli. Bu araştırmanın arkasındaki motivasyon da aslında tam olarak bu.

İngiltere’deki Newcastle University’den araştırmanın başındaki Carlo Leifert’in belirttiğine göre; insanlar organik sütü ve eti üç temel sebepten dolayı tüketiyor: sağlıklı hayvanlardan elde ediliyor olmaları, organik tarımın çevreye olan olumlu etkileri ve bu gıdalardan elde edilebilecek muhtemel sağlık faydaları. Fakat bu insanların çoğu, tükettikleri ürünlerin besin kalitesinden haberdar değil. Bu sebeple de, bu tarz araştırmalara ihtiyaç duyuluyor.

Yapılan bu geniş kapsamlı çalışmada da araştırma takımı, hayvansal süt ürünleri üzerine yapılmış, aynı alanda çalışan bilim insanlarının incelemesinden geçmiş 170 araştırmayı ve farklı et ürünleri üzerinde yapılmış 67 araştırmayı yeniden gözden geçirdiler. Bilim insanları yaptıkları bu çalışmayı iki farklı makale olarak British Journal of Nutrition ‘da yayımladılar.

Araştırmacıların bulgularına göre; organik etler normal etlere göre ortalama %47 daha fazla omega-3 yağ asitleri içeriyorlar, organik sütler ise normal sütlere göre %56 daha fazla omega-3 yağ asitleri içeriyor. Fakat, her ne kadar organik ürünler daha fazla omega-3 içerseler de, daha fazla yağ içermiyorlar; ayrıca organik sütlerin içeriğindeki yağlar da daha sağlıklı olarak değerlendirilebilir. Omega-3 içeriğinin yanı sıra organik et ve süt ürünlerinde yüksek miktarda E vitamini ve karatenoid de içeriyor.

Organik süt ve et için bütün haberler ne yazık ki iyi değil. Araştırmaya göre; organik süt ve et ürünleri, normal üretim süt ve ete göre %74 daha az iyot içeriyor. Bu durum, ana iyot kaynağının hayvansal gıdalar olduğu düşünülürse bir sorun teşkil edebilir.

Araştırmaya dahil olmayan fakat University of Reading’de besin değerleri üzerine profesör olan Ian Givens’in belirttiğine göre; besinsel iyotun en önemli kaynağı süt. Özellikle, çocuk gelişimi için hayati önem taşıyan iyotu hamile kadınların alabilecekleri ana kaynak da süt.
Peki, besin içeriğinde farklılıklar olmasının sebebi nedir? Bu konu ile ilgili araştırmada kesin bir sebep belirtilmese de, daha önce yapılan çalışmalarda bu farkın organik besinlerin elde edildiği hayvanların yetiştirilme tarzından ve yedikleri ot miktarından kaynaklandığı öne sürülüyordu.

Givens’in belirttiğine göre; yapılan bu araştırmalar oldukça detaylı olmasına rağmen, organik ve sıradan besinlerin değerlendirilmesi aldığımız bütün besinler üzerinden yapılmalı. Fakat, yine de bu ve benzeri çalışmalar, tükettiğimiz ürünlerin içeriği hakkında daha iyi bilgi sahibi olmamızı sağlıyor.

 
Kaynak: Fiona Mcdonald, Largest study of its kind finds there IS a difference between organic and non-organic animal products, Science Alert, Retrieved from http://www.sciencealert.com/review-of-more-than-200-papers-finds-there-s-clear-difference-between-organic-and-non-organic-animal-products
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir