Bira Tüketimi, Karaciğer İçin Daha İyi Bir Seçim Olabilir Mi?

Fareler üzerinde yapılan son çalışmalara göre, bira içerisinde bulunan şerbetçiotu, biraya sadece tat vermekle kalmayıp alkolün karaciğer üzerinde yarattığı hasarları da azaltıyor olabilir. Yapılan de..
Görsel Telif:

Fareler üzerinde yapılan son çalışmalara göre, bira içerisinde bulunan şerbetçiotu, biraya sadece tat vermekle kalmayıp alkolün karaciğer üzerinde yarattığı hasarları da azaltıyor olabilir.

Yapılan deneylerde, araştırmacılar bir grup fareye şerbetçiotlu bira, bir başka gruba şerbetçiotu bulunmayan özel bir bira ve son gruba ise sade alkol verdiler. 12 saat sonra, şerbetçiotlu bira verilen farelerde diğer farelere kıyasla daha az karaciğer yağlanması olduğu, sade alkol ve şerbetçiotu bulunmayan bira verilen farelerdeki yağlanma düzeyinin ise hemen hemen aynı olduğu gözlemlendi.

Friedrich Schiller University’den araştırmacıların Alcohol and Alcoholism‘de yayımlanan çalışmasına göre, biranın içerdiği şerbetçiotu biranın karaciğer üzerindeki zararlarını azaltıyor olabilir 1.

Araştırmacılar, elde ettikleri bu yeni bulguların, insanlar üzerinde yürütülen bazı geçmiş çalışmaların ortaya koyduğu; sert içkilerin biraya kıyasla karaciğer hastalıklarından kaynaklanan ölümlerle neden daha güçlü bir bağının olduğu bulgularını da açıklamaya yardımcı olabileceğini ifade ediyor. Geçmişte yapılan bir başka çalışmada da, biranın, etanole kıyasla daha az karaciğer yağlanmasına sebep olduğu fareler üzerinde test edilmişti.

Humulus lupulus olarak adlandırılan şerbetçiotları biranın temel içeriklerinden biridir. Biraya tat vermesinin yanı sıra koruyuculuk görevi de yapar.

Bu yeni çalışma aynı zamanda da, şerbetçiotunun tepkin (kolay tepkimeye giren) oksijen türevlerinin oluşumunu düşürebileceğini öne sürüyor. Bu oksijen türevleri, yüksek derecede tepkin olmalarıyla ve karaciğer hücrelerine zarar vermeleri ile bilinirler.

Ancak araştırmacılara göre, bu durumun insanlarda geçerli olup olmadığı ve etki süresinin ne kadar olduğuna dair daha fazla araştırmanın yapılmasına ihtiyaç var.

Öte yandan, ölümcül karaciğer rahatsızlıkları, biradan ziyade, sert alkol tüketimiyle ilintili olsa da biranın da karaciğer üzerinde etkileri vardır. Ancak, bira tüketimi ve karaciğer rahatsızlığı arasındaki zayıf bağın sebebi ise hala çözülebilmiş değil. Bu duruma dair; sert alkol tüketicilerinin alkol bağımlısı olma ihtimalinin bira içenlere nazaran daha yüksek olması ihtimaller dahilindedir. Bir başka ihtimal ise, bu araştırmaya dayanarak; biranın içindeki şerbetçiotunun karaciğer zararlarını önleyici etkisi olabilir.

Bira içindeki şerbetçiotu miktarı birasına göre çeşitlilik gösterir. Çalışma yalnızca bir Alman birası üzerinde yapıldığı için bu etkiyi gösterecek şerbetçiotu seviyesine dair net bir şey söylenemiyor.


Kaynak Ve İleri Okuma:
1 Alcohol and Alcoholism. http://alcalc.oxfordjournals.org/content/early/2016/09/22/alcalc.agw060.abstract
–Rettner, R. “Why ‘Hoppy’ Beer May Be Better for Your Liver.” http://www.livescience.com/56409-hops-beer-liver.html


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv