Birkaç hafta içinde hepimiz COVID-19 ve buna neden olan SARS-CoV-2 virüsü hakkında çok şey öğrendik. Ancak henüz bilmediklerimiz bildiklerimizden hâlâ çok daha fazla. Dahası etrafta da çok sayıda söylenti dolaşmaya devam ediyor. Virüs hakkındaki bilimsel makale sayısı hızla artarken, virüsün kökenine dair tam olarak cevaplanamamış sorular da yeni araştırmaların konusu olmaya devam ediyor.

National Science Review'de 3 Mart 2020'de yayımlanan ve SARS-CoV-2'nin kökeni ve devam eden evrimine ilişkin yürütülen çalışmada, virüsün iki farklı suşunun söz konusu olduğu ortaya koyuldu. 17 Mart 2020'de The New England Journal of Medicine'de yayımlanan bir başka araştırmada ise, virüsün, canlı hücrelere enfekte olmadan önce hangi yüzeyde ne kadar süre boyunca kalabildiği verileri paylaşıldı.

Öte yandan da aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Bu videonun kayda alındığı 19 Mart 2020 itibariyle veri tabanlarındaki bilgilere göre, COVID-19 için 85 farklı klinik çalışma devam ediyor.

Virüsler ve Koronavirüs serisinin 2. bölümünde, güncel araştırma verlerine dayanarak düşmanımızı biraz daha detaylarıyla ele aldık.

Keyifli izlemeler.

► Kupa tasarımlarıyla Pot Seramik`e, keçeden bilim insanı figürleri hazırlayan Keçeliköy`e ve Patreon Destekçilerimiz: Servan Çelebi , Onur Arpat, Tevfik Uyar, Esra Özkan, Cemil Yücer, Hilmi Özden, Melis Aritman Alp, Can Kutlu Kınay, Can Cimenser, Kaya Gökçe Dinçyürek, Eda İleri Akyazıcı, Zeynep Koçak, Mustafa Ay, Dincay Akcoren, Ece Güler, Seyit Nusret Öztürk, Ozan Erözden, Gürbüz Ataman, Hande Çakır, Canan Balkan, Soner Güzeloglu, Tansu Daylan, Ozan Şener, Canan Oral, ilker manavoglu, Utku Sakallıoğlu, dogus arukaslan, İlhan Asya Tanju, Saim Buğra Kurban, Cenk Altı, ozgur, Kazim Pekkirisci, oner hasturk, Evrim Ağacı, Civan Deniz Kocataş, Eray Uysal, Furkan Dündar, Evren Akal, Murat Hamidi Ateş Şakrak, Ali Sahabettinoğlu, Denizcan Hasturk, İlker Türkay ve Hasan Hüseyin Niğdeli`ye sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Sevgi ve saygılarımızla…

► BilimFili Store: https://store.bilimfili.com
► Patreon üzerinden bağış yapmak için: https://www.patreon.com/bilimfili
► Spotify: https://open.spotify.com/show/2tvDGHznxWk1YjfRFbw8MF
► iTunes: https://podcasts.apple.com/tr/podcast/bilimfili-podcast/id1444528176?mt=2
► Twitter: https://www.twitter.com/bilimfili/
► İnstagram: https://www.instagram.com/bilimfili/
► Facebook: https://www.facebook.com/bilimfili/

Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir