Salgın hastalıkların tarihe olan etkileri konusunda zengin bir literatür vardır. Salgın hastalıklar ise bazen başarı bazen de başarısızlıklar hikâyesidir. Bizim hikâyemiz henüz devam ediyor...

Bu videonun kayda alındığı 15 Mart 2020 itibariyle, novel koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığı tanısı koyulan insan sayısı 162.687, ölü sayısı ise 6065.

Üst Solunum Yolu enfeksiyonlarının en yenisi ve Dünya'da binlerce ölüme neden olan, özgün SARS-CoV-2 virüsü, kalıtım materyali olarak +ssRNA taşıyan zarflı bir virüstür. Henüz tanışmakta olduğumuz RNA genomu ise, hem yapısal olmayan RNA polimeraz, egzoribonükleaz proteinlerini hem de zarfını oluşturan spike, zarf, membran ve kapsül yapısal proteinleri ürettirecek kodlardan oluşuyor. Konak hücresinin genlerini ve proteinlerini de kullanan virüs, şu anda mevcut olan en büyük düşmanımız!

Bu yayınımızda mevcut araştırmalar ışığında SARS-CoV-2 virüsünün genel yapısını, konak canlının hücrelerine nasıl bağlandığını ve virüsle ilgili bilinenleri ele aldık.

Sürekli değişen vaka sayısı, devam eden saha ve laboratuvar araştırmaları, salgın hakkındaki bilgimizi de sürekli güncellememizi gerektiriyor. Dolayısıyla tek bir video yayını ile konuyu ele almanın yetersiz kalacağını düşünerek, bir seri halinde devam ettirmenin faydalı ve güncel olacağına karar verdik.
Bir sonraki videoda görüşmek umuduyla...
Sağlıkla ve bilimle kalın. ► Kupa tasarımlarıyla Pot Seramik`e, keçeden bilim insanı figürleri hazırlayan Keçeliköy`e ve Patreon Destekçilerimiz: Servan Çelebi , Onur Arpat, Tevfik Uyar, Esra Özkan, Cemil Yücer, Hilmi Özden, Melis Aritman Alp, Can Kutlu Kınay, Can Cimenser, Kaya Gökçe Dinçyürek, Eda İleri Akyazıcı, Zeynep Koçak, Mustafa Ay, Dincay Akcoren, Ece Güler, Seyit Nusret Öztürk, Ozan Erözden, Gürbüz Ataman, Hande Çakır, Canan Balkan, Soner Güzeloglu, Tansu Daylan, Ozan Şener, Canan Oral, ilker manavoglu, Utku Sakallıoğlu, dogus arukaslan, İlhan Asya Tanju, Saim Buğra Kurban, Cenk Altı, ozgur, Kazim Pekkirisci, oner hasturk, Evrim Ağacı, Civan Deniz Kocataş, Eray Uysal, Furkan Dündar, Evren Akal, Murat Hamidi Ateş Şakrak, Ali Sahabettinoğlu, Denizcan Hasturk, İlker Türkay ve Hasan Hüseyin Niğdeli`ye sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Sevgi ve saygılarımızla…

► BilimFili Store: https://store.bilimfili.com
► Patreon üzerinden bağış yapmak için: https://www.patreon.com/bilimfili
► Spotify: https://open.spotify.com/show/2tvDGHznxWk1YjfRFbw8MF
► iTunes: https://podcasts.apple.com/tr/podcast/bilimfili-podcast/id1444528176?mt=2
► Twitter: https://www.twitter.com/bilimfili/
► İnstagram: https://www.instagram.com/bilimfili/
► Facebook: https://www.facebook.com/bilimfili/
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir