Bilimfili Podcastin 9. bölümünde tekrar karşınızdayız.

Birçok insan gençliğinden itibaren süt sindirebilme becerisini kaybeder. Ancak, milyonlarca yıl önce sığırların evcilleştirilmesinin ardından, Avrupa ve Afrika’daki çeşitli insan toplulukları; sütü, yetişkinliklerinde de sindirmeye devam etmelerine sebep olan mutasyonlara maruz kalmışlardı. Genetik çalışmalar; bu mutasyonlar arasında çok güçlü seçilimler gerçekleştiğini, böylelikle de bu mutasyonların tamamen faydalı hale gelebildiklerini de ortaya koyuyor.

Biz de bu bölümde, kavramsal düzeyde çok sık kavrayış yanılgılarının bulunduğu mutasyon konusunu; mutasyonun biyolojik bir kavram olarak ne anlama geldiği, genetik bilimine dahil olduğu tarihsel süreci, mutasyon türleri ve mutasyonların evrimsel sürece katkısı gibi başlıklar etrafında ele aldık.

Yeni sezonda bazı değişiklikler de yaptık. Okurlarımızın ve izleyicilerimizin isteği üzerine artık yayınlarımızda bazı kitap tavsiyelerine de yer vereceğiz. Bu bölümde Domingo Yayınevi'nden çıkan "Güzel dediniz Bay Feynman" isimli kitabı izleyicilerimize önerdik.

Keyifli Dinlemeler...

Desteğini hiç esirgemeyen Denef Huvaj`a, yanımızda olan Özge Gedik`e, kupa tasarımlarıyla Pot Seramik`e, keçeden bilim insanı figürleri hazırlayan Keçeliköy`e ve Patreon Destekçilerimiz: Onur Arpat, Servan Çelebi, Tevfik Uyar, Summer Guler, Esra Özkan, Canan Oral, Cemil Yucer, Zeynep Koçak, Ali Akdurak, Kaya Gökçe Dinçyürek, Melis Aritman Alp, Ece Güler, Ulaş Giritli, Gürbüz Ataman, Dincay Akcoren, Zafer Balkan, Ozan Erozden, Can Cimenser, Janet Huvaj, Ahmet Ugur, Hande Çakır, Canan Balkan, Gülfem Erdoğan, Bahar Yıldırım, Utku Sakallıoğlu, Dogus Arukaslan, Fatih Kuzak, Merve Özer, Onur Şahin, Mustafa Ay, Denizcan Hasturk, Saim Buğra Kurban, İlhan Asya Tanju, Serhat Atesoglu , Gorkem Bayhan, Ulaş Avşar, Ethem Erginöz, Kazim Pekkirisci, T. Emre, İsmet Osman Mavuş, Cem Aysen, Evrim Ağacı, Kerem Onur Mengeş, Eren Şener, Oğuzhan Altay, Harun Gunduz , Seyit Güven , Eray Uysal, Maksun Sezgin, Enes Yigit, Erdal Karayazgan, Murat Hamidi, Kaan Gercek, Melik Çalık, Sanem Elif Mercan’a teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Sevgi ve saygılarımızla…
Patreon üzerinden bağış yapmak için: https://www.patreon.com/bilimfili
Spotify: https://open.spotify.com/show/2tvDGHznxWk1YjfRFbw8MF
Twitter: https://www.twitter.com/bilimfili/
İnstagram: https://www.instagram.com/bilimfili/
Facebook: https://www.facebook.com/bilimfili/

Yayınlarımızı Açık Bilim Podcast Kanalı’ndan da takip edebilirsiniz.
iTunes: https://goo.gl/3Xir1H 
Android: https://goo.gl/PKx7G3

Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir