Bugün tamamen moleküler genetik, moleküler biyoloji ve moleküler tıp anabilim dallarının araştırma konusu olan kanser hastalığı, kanser mekanizmaları ve fizyolojisi; bilinenleri ve bilinmeyenleri ile birlikte birçok insanın merak konusu olmaya devam etmektedir. Araştırılmakta olan kanser ilaçları ve tedavi yöntemleri, kanser teşhisi ve prevantif onkoloji, moleküler kanser mekanizmaları, kanserin genetik altyapısı, DNA düzeyindeki mutasyonel ve genetik nedenleri ile ilgili bildiklerimiz ve öğrendiklerimiz, birçok yanlış anlaşılmayı ve eksik bir takım kavrayışları beraberinde getirmektedir.

Kanser konusu özelinde bir giriş niteliği taşıyan bu yayınımızda; kanser nedir, gen grupları ile olan ilişkisi, hücre düzeyinde olan gelişimi ve mikroevrimsel süreçte nasıl ortaya çıktığı üzerine konuştuk.

Not: Tüm kanser hastaları ve hasta yakınlarının hassasiyetlerini düşünerek hazırladığımız yayın içeriğindeki herhangi bir bilginin, tedavi ve terapi amaçlı yol gösterici olarak sunulmadığını bilgilerinize sunarız.

 

Yönetmen: Denef Huvaj
Animasyon/Montaj: Dina Akçay

Bu videonun hazırlamasında bizlere katkı sağlayan Patreon Destekçilerimiz: Servan Çelebi, Tevfik Uyar, Esra Özkan, Refik Şekercioğlu, İsmail Başöz, Onur Arpat, İdil Janet Demiray, Renitec Nufyat, Zeynep Koçak, Ali Akdurak, Melis Aritman Alp, Cemil Yücer, Mesut Top, Timur Tandoğar, Nilgün Akoğlu, Kaya Gökçe Dinçyürek, Özden Davaslıgil, Ahmet Uğur, Doğukan Gökçe, Merve Özer, Fatih K., Onur Şahin, Mammadov Ellie, Fatma Karapaşaoğlu, Soner Güzeloğlu, Licht Mehr Licht, Özgür Özkan, Kerem Onur Mengeş, Cem Aysen, Ulaş Avşar, Serhat Atesoglu, Meriç Birben, Ethem Erginöz, Ceran Önal, Murat Hamidi, Eray Uysal, Özge A. ve Kaan Gerçek’e  teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Sevgi ve saygılarımızla…

Patreon üzerinden bağış yapmak için: https://www.patreon.com/bilimfili
Facebook: https://www.facebook.com/bilimfili/
Twitter: https://www.twitter.com/bilimfili/
İnstagram: https://www.instagram.com/bilimfili/

Yayınlarımızı Açık Bilim Podcast Kanalı’ndan da takip edebilirsiniz.
iTunes: https://goo.gl/3Xir1H 
Android: https://goo.gl/PKx7G3

Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir