“Aynı Yere İki Defa Yıldırım Düşmez” mi?

‘Lightning never strikes in the same place twice’ * Yıldırım herhangi bir yere bir kereden daha fazla düşebilir. Hatta yeterli sürede bu durum kaçınılmaz bile. Bu durum belki gök gürültülü..
Görsel Telif:

‘Lightning never strikes in the same place twice’ *

Yıldırım herhangi bir yere bir kereden daha fazla düşebilir. Hatta yeterli sürede bu durum kaçınılmaz bile. Bu durum belki gök gürültülü ve sağanak yağışlı olabilecek en yakın bir günde de, binlerce yıl sonra da olabilir, ama olabilir.

İngilizcede “bir bela iki kez tekrarlanmaz” * anlamına gelen bu deyim, gerçek yıldırım söz konusu olduğunda geçerli değildir. Ağaçlarla gökdelenler yağmur yüklü bulutlarla yer seviyesi arasındaki mesafeyi kısalttığı için yıldırım düşme olasılığını artırıyor. Örneğin New York’un simgelerinden Empire States binasına yılda 100 yıldırım düşüyor.

NASA’nın 2003 yılında yayınladığı araştırma sonuçlarında, 386 yıldırım vakasının üçte birinden fazlasında aynı yere birden fazla yıldırım düştüğü görülüyor. Ancak bunun bir sebebi daha var: Pozitif yüklü bulutlardan yıldırım düştüğü zaman civardaki yüksek binalardan, direkler ve kulelerden göğe yükselen ters şimşek olasılığı da artıyor.

Gök gürültülü sağanak yağış sırasında ormandaki en yüksek ağaca defalarca yıldırım düşebileceğini belirten meteorologlar, insanların yıldırım düşen yerlerden uzak durmasını tavsiye ediyor.

Aynı yere yıldırım yalnızca iki defa değil daha fazla defa da düşebilir. Yani bu cümle yalnızca bir masaldan ibarettir.

Aşağıdaki videoda bir gökdelene 50 defa düşen yıldırım görüntüsünü izleyebilirsiniz.

[su_youtube url=”http://www.youtube.com/watch?v=ieKhQd5LzAs” width=”800″]http://www.youtube.com/watch?v=wqExe69CEg8[/su_youtube]

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv