Post Author Avatar
Melis Soyumgürbüz
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen
Yeni bir çalışma, kişilerin hafıza ve düşünme testlerinde yaptıkları hataların Alzheimer’ın teşhisinden 18 yıl öncesine kadar hastalığın göstergesi olabileceğini gösterdi. Araştırma, American Academy of Neurology'ye ait Neurology dergisinde online olarak olarak yayınlandı.

Bu çalışmayı Chicago'daki Rush Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yürüten Kumar B. Rajan:

“Alzheimer hastalığının belirgin belirtileri olan düşünce ve hafıza değişiklikleri hastalığın belirginleşmesinden yıllar önce başla. Şu anda bu tür değişiklikleri risk altındaki bireylerde tespit edemesek de, Alzheimer’dan ötürü bunama yaşayacak olanları grup içinde gözlemleme olanağına sahibiz" diyor.

Çalışma Chicago’da yaşayan Afrika ve Avrupa kökenli 2,125 kişiyle gerçekleştirildi. Yaş ortalaması 73 olup Alzheimer hastalığı olmayan bu kişilere 18 yıl içinde her üç yılda bir bellek ve düşünme becerilerini ölçen testler verildi.

Afrika kökenli kişilerin %23’ü, Avrupa kökenlilerin ise %17’si çalışma esnasında Alzheimer’a yakalandı. Bellek ve düşünme testlerinde düşük puan alan kişilerde hastalığın görülme riskinin fazla olduğu görüldü. Çalışmanın ilk yılı boyunca, düşük puan alan kişilerin yüksek puan alan kişilere göre Alzheimer teşhisi konulma oranının, puanı ortalamanın altında olan her standart sapma için 10 kat daha fazla olduğu ortaya çıktı.

On üçüncü ve on sekizinci yıllar arasındaki testlerde bilişsel test puanları standardın altında kalanların bunama riskinin %85 daha fazla olduğu tespit edildi. Rajan konuyla ilgili olarak:

“Bu yıllar arasındaki düşüşün yarattığı risk, bunamanın tespitinden hemen önce yapılan değerlendirmelerdeki düşüşten kaynaklanan riskten daha az olsa da, on üçüncü ve on sekizinci yıllar arasındaki sonuçlar küçük bilişsel farklılıkların nasıl büyük etkiler yaratabileceğini gösteriyor. Alzheimer hastalığının teşhisi ile ilgili en önemli şeylerden biri de, belirli fiziksel ve biyolojik değişimlerin bellek ve düşünme bozukluğundan önce ortaya çıkmasıdır. Eğer bu doğruysa, o zaman bu temel süreçler çok uzun sürebilir. Hastalığı önlemek için yapılan çalışmalar orta yaş civarındaki bu süreçlerin daha iyi anlaşılmasını gerektirir” dedi.
Araştırma Referansı: K. B. Rajan, R. S. Wilson, J. Weuve, L. L. Barnes, D. A. Evans. Cognitive Impairment 18 Years Before Clinical Diagnosis of Alzheimer Disease Dementia. Neurology, 2015; DOI: 10.1212/WNL.0000000000001774
Kaynak: American Academy of Neurology (AAN). (2015, June 25). Low scores on memory and thinking tests may signal Alzheimer's 18 years prior to disease.ScienceDaily. Retrieved June 28, 2015 from www.sciencedaily.com/releases/2015/06/150625143929.htm
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir