Post Author Avatar
Ozan Zaloğlu
S. Demirel Üniversitesi - Çevirmen
Wi-Fi sinyalleri duvarların arkasından sizi fark edebilir ve hatta haraketlerinizi takip edebilir.

Wi-Fi'nin çağdaş yaşamın neredeyse zorunlu bir parçası haline geldiğini söyleyebiliriz, fakat görünüşe göre bu teknoloji, sadece dijital cihazlarımıza veri akışı göndermekle kalmıyor çok daha fazlasını yapıyor.

ABD'deki araştırmacılar, bir bina boyunca insan hareketini tespit ve takip eden, "RF (Radyo Frekansı) Yakalama" adı verilen bir sistem geliştirdiler. İnsanların, duvarların veya mobilyaların arkasında durması veya binanın öbür ucundaki odalarda bulunması bile tespit edilmelerini engelleyemiyor.

Massachussetts Teknoloji Enstitüsü'nden (MIT) araştırmacılar, gelecek ay SIGGRAPH Asya 2015 toplantısında sunacakları bir makalede, RF Yakalama'nın başka odadaki belirli insanları nasıl saptayabildiği ve nasıl hareket ettiklerini (yürümek, havadaki el işaretlerini izlemek ve hatta nefes alan bir insanın göğsündeki yükselme ve inmeler dahil) tespit etmek için vücut hareketlerini nasıl izleyebildiğini açıklayacaklar.

Tezin baş yazarı Fadel Adib; sistemin sağladığı imkanların oldukça geniş olduğunu ve bu teknolojinin kullanım şekilleri hakkında düşünmenin henüz başında olduğumuzu söylüyor.

Cihaz, kablosuz sinyalleri ileterek ve vericiye geri gönderildiği zaman sinyal yansımalarını inceleyerek, özelleştirilmiş bir tür Wi-Fi yönlendiricisi gibi çalışıyor. Şimdiye kadar, farklı insanlardan (ve farklı vücut bölgelerinden) seken kablosuz sinyaller aynı şekilde görünüyordu ve bu durum sinyallere dair bir ayrım yapmaya çalıştığınızca sorun teşkil ediyordu.

MIT'nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı'ndan (CSAIL) bir profesör olan Dina Katabi şöyle diyor:

"Bu yansımalardan elde edilen veri minumum düzeyde. Fakat, yansımaların sebep olduğu sıradan gürültüyü minimuma indiren bir dizi algoritma geliştirdik ve bu algoritmalar sayesinde yansımalardan anlamlı sinyalleri çıkarabiliyoruz."

Algoritmalar, 3 boyutlu uzayda bulunan hareketlerdeki çeşitliliği izliyor ve bir kez belirli bir insana yönlendirildiğinde, odadaki her bir bireyin sanal silüetlerini hızlı bir şekilde oluşturabiliyor, onları boylarına ve vücut şekillerine göre tanıyabiliyor.

Araştırmacılara göre, bu tür bir vücut izleme teknolojisi, Hollywood filmlerinde kullanılan hareketi yakalama tekniğinden, insanların evlerini daha donanımlı bir güvenlik ağı ile korumalarını sağlayacak akıllı ev tasarımlarını sağlamaya kadar pek çok alanda etkin bir gelişim sağlayabilir.

Araştırmacılar; bu teknolojiyi, baygın düşen bir aile üyesi için 112'yi arayabilen bir ev aletine hatta evde ışıkları ve televizyonu açmaktan evde bulunduğun yere göre ısıyı ayarlamaya kadar etkili olabilecek bir alete dönüştürmeye çalıştıklarını söylüyorlar.
Kaynak: Peter Dockrill, "Wi-Fi signals can identify you through walls and even track your movements," http://www.sciencealert.com/wi-fi-signals-can-identify-you-through-walls-and-even-track-your-movements


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir