Uzun Süreli Kenevir Kullanımı Beynin Ödül Merkezini Değiştiriyor

Kapak Görseli: © laborec425 / Fotolia Human Brain Mapping’de yayımlanan bir çalışmada, University of Texas’taki Beyin Sağlığı Merkezi’nden araştırmacılar ilk defa fonksiyonel manyetik rezo..
Görsel Telif:

Kapak Görseli: © laborec425 / Fotolia

Human Brain Mapping’de yayımlanan bir çalışmada, University of Texas’taki Beyin Sağlığı Merkezi’nden araştırmacılar ilk defa fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme tekniği (fMRI) kullanarak uzun süreli marihuana kullanıcılarının mesokortikolimbik ödül sistemlerinde daha fazla aktivite görüldüğü sonucuna ulaştılar.

Araştırmaya göre; marihuana kullanımı, beynin doğal ödül devrelerinde bozulmaya sebep oluyor ve kullanıcıların daha fazla marihuana bağımlısı olmalarına sebep oluyor. Esas itibariyle, bu beyin değişimleri; başlangıçta yalnızca “eğlence” amaçlı kullanılan marihuananın giderek bağımlılık seviyesine geçiş yapmasının da bir işareti.

Travmatik beyin hasarı ve uyuşturucu bağımlılığı gibi potansiyel çarpıklık yaratan durumlara bir açıklama getirebilmek amacıyla marihuana kullanan ve kullanmayan bireylerden oluşan katılımcılara marihunanayı anımsatan –örneğin; boru, bong gibi– görsel kanabis işaretlerini ve tercih edilen çeşitli doğal ödül merkezini uyarıcı meyveler –örneğin; muz, elma, üzüm ya da portakal gbi– gösterdi. Daha sonra katılımcılardan bu görsellerden sonra marihuana kullanma dürtülerini oylamaları istendi.

Marihuana kullanıcıları, meyvelere kıyasla marihuana işaretlerini gördüklerinde beyinlerinin orbitofrontal korteks, striyatum, anterior singulat girus, precuneus ve ön tavan bölgesi gibi ödül bölgelerinde tepkilerin oluştuğu gözlemlendi. Araştırmacılar bu durumun beynin ödül merkezinde meydana gelen bozulmanın, kişinin marihuana bağımlılığı gibi problemlerle ilişkili olduğu sonucuna ulaştılar.


Kaynak ve İleri Okuma: 
– Center for BrainHealth. “Long-term marijuana use changes brain’s reward circuit.” ScienceDaily. www.sciencedaily.com/releases/2016/06/160607151239.htm (accessed July 19, 2016).
– Francesca M. Filbey, Joseph Dunlop, Ariel Ketcherside, Jessica Baine, Tyler Rhinehardt, Brittany Kuhn, Sam DeWitt, Talha Alvi. fMRI study of neural sensitization to hedonic stimuli in long-term, daily cannabis users. Human Brain Mapping, 2016; DOI: 10.1002/hbm.23250

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv