Post Author Avatar
Nathalie Barki
İstanbul Bilgi Üniversitersi - Çevirmen
Yeni bir araştırmaya göre, puzzle yapmaları için fırsat verilen fareler kokaine bağımlı olmaya daha az meyilliler. Araştırmada bağımlılığın büyük ölçüde duygusal ve entellektüel anlamda tatmin etmeyen bir çevrede bulunmaya bir tepki olarak geliştiğini söylüyor, aynı zamanda entellektüel uyarılmanın fark edildiğinden daha uzun süreli etki ettiğini ifade ediyor.

Birçok araştırmanın sonucu, farelerin kokain ve eroin gibi uyuşturuculara çok kısa sürede bağımlı olduğunu gösteriyor. Bu bulgu, kokain gibi uyaranları kullanan insanlarda çok kısa sürede bağımlı olma riski olduğunu gösteriyor.

Buna rağmen, kokain ve eroin gibi uyarıcıları eğlence amaçlı veya ağrı kesici olarak kullanan insanlarda, eğer kullanmama kararı alırlarsa, yoksunluk belirtileri çekmedikleri görülüyor. 1970’li yıllarda, Bruce Alexander farelerin sosyal hayvanlar olduklarını belirtti ve bu araştırmada fareler kafeslerinde tek başlarına konmuşlardı ve kendi türlerine hiçbir şekilde ulaşımları yoktu.

Alexander “fare parkı”nda kendi türünden birçok canlı ile zamanını paylaşan farelerin arasında neredeyse hiç bağımlı bir canlının olmadığını söylüyor.

Kaliforniya Üniversitesi’nden Dr. Linda Wilbrecht sosyal gruplar arası ilişkiler yerine farelerde uyarılmaya göre bağımlılık durumunu inceledi. Bulgularına göre fareler için etraflarında kendi türlerinden birilerinin olması bağımlılığı hafifletmiyor, sadece beyinlerini uyarıyor. Wilbrecht dokuz gün boyunca problem çözen farelere hediye verdi ve diğerleri izolasyonda kaldı. Üçüncü bir grup, problem çözdüklerinde ödüllendirilen keşifçilerle eşleştirildi. Bir ay sonra üç gruba da kokaine erişim verildi.

Wilbert, Nörofarmakolojik olarak, uyarılmış olan farelerin kokain verildikleri yere dönmede daha az istekli olduklarını söylüyor ve fareler kendi merakları doğrultusunda bir keşif yaptıklarında beyinlerindeki ödül mekanizmasında bir farklılık olduğunu ekliyor.

Bundan önceki araştırmalarda kemirgenlerin mahrum bırakılmış oldukları zaman uyuşturucuya meyilli olduğunu gösteriyordu. Fakat Wilbrecht uyuşturucu madde etkisindeki farelerde simulasyonun ne kadar kısa sürdüğünü görmek istedi.

Wilbrecht elde ettikleri verilerin heyecan verici olduğunu çünkü farelerin yapılı bir ortamda eğitim veya oyun aracılığı ile pozitif öğrenme deneyimleri edinebileceklerini, bunun riskte olan bireylerde dayanıklılık yaratacağını, hatta kısa süreli bilişsel aktivitelerle bile bu etkinin uzun olabileceğini ifade ediyor.

Kemirgenlerde yapılan araştırmanın insanlar üzerinde uygulanabilir olup olmadığı kesin değil. Araştırmalarda genellikle genetik olarak benzer kemirgenlerin kullanıldığı söyleniyor, ve bu da insanların uyuşturucu maddelere karşı genetik duyarlılığının açıklanamayabileceğini gösteriyor. Yine de deneyin uygulanabiliriliği düşünüldüğünde, bağımlı olan birine yapılabilecek en kötü şey onları bir hücreye kapatıp zihinsel bir stimülasyon ile bağlarını kesmek.

 
Referans : UC Berkeley Website, Intellectual pursuits may buffer the brain against addiction, news.berkeley.edu/2015/07/13/brain-addiction/
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir