Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Dövmesi olan insanların genellikle birden fazla dövmesi olduğunu fark etmiş miydiniz? Veya, tek dövmesi olanların ikinciyi yaptırmayı planladıklarına şahit olmuş muydunuz? Aynı soruların benzerleri vücutlarında pirsing olan insanlar için de geçerli. Genellikle vücudunda dövme ya da pirsing olan insanlar, tek bir tane ile yetinemiyorlar. Bu basit olarak vücut üzerinde değişiklikler yapma isteği mi yoksa bir bağımlılık mı?

2010 yılında yapılan bir araştırmada, Amerikalıların %23’ünün en az bir dövmesi ve %8’inin de pirsingi olduğu belirtilmişti. Bazı psikologlara göre, birden fazla dövme ve pirsinge sahip olmanın mantıklı açıklamaları var.

İlk sebep, Endorfin;


Dövme yaptırmak, pirsing taktırmak ya da kızgın demirle vücudunu dağlamak, insana acı veren eylemlerdir. Bu acıya karşılık vücut endorfin salgılar. Endorfin vücudun doğal ağrı kesicisidir. Vücudunuz acıyı hissettiği zaman endorfin salgılamaya başlar, endorfin beyindeki opiyat reseptörlerini uyarır. Evet doğru, endorfin aslında morfin ve diğer ağrı kesiciler ile benzer davranışa sahiptir. ‘’Runner’s high’’ sözcüğünü belki duymuşsunuzdur, özellikle maraton koşucuları yarıştan sonra vücutlarının aşırı endorfin salgılamasından dolayı bir coşku hali hissederler. ‘’Runner’s high’’ olarak adlandırılan bu durum gerçektir. Maraton koşucularının vücutları maruz kaldıkları stress ve acının bir sonucu olarak yüksek seviyede endorfin salgılar. Acı yönetiminin dışında endorfinin vücuda başka yararları da vardır.

  • bağışıklık tepkisini güçlendirir

  • mutluluk hissi üretir

  • iştahı yatıştırır

  • cinsiyet hormonları salgılatır


Fakat endorfin salgısı, insanların kendilerini dövme ya da pirsing salonlarına dönmüş bulmalarının tek sebebi değildir. Kendini ifade etme ihtiyacı, vücudunda değişiklik yapma kültürünün bir parçası olmak ya da vücudunda bir sanat eserini taşımak gibi dövme ya da pirsing salonuna gitmek için geçerli sebepler de vardır.

İnsanın hayatını değiştiren birçok durum bağımlılık davranışını karakterize eder. Burada bahsedilen davranış bir maddeye maruz kalmak değil, kompülsif davranışlardır. Eğer bir eylem ihtiyacı- sürekli tekrar eden vücutta değişlik yapma isteği gibi- kontrol edilemez hale gelir ve hayattaki sorumlulukları, sağlığı ve kişilerarası ilişkileri olumsuz etkilemeye başlarsa; psikologlar bu durumu psikolojik bağımlılık olarak nitelendirirler. Bu noktaya gelirse, dövme ya da pirsing zevk düşkünlüğünden çıkıp kompülsiyon haline gelir.

Vücutta yapılan bu tarz değişiklikler, çok büyük bir oranda bağımlılık yapmazlar. Fakat eğer insanın içerisinde sürekli yenilerini edinme isteği doğuyor ve bu da hayatını olumsuz etkiliyorsa, bağımlılık davranışları sergileniyor demektir.
Kaynak: Debra Ronca, Can body modifications be addictive?, HowStuffWorks Retrieved 1 July 2015 from http://health.howstuffworks.com/mental-health/can-body-modifications-be-addictive.htm
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir