Tavuk Hücrelerinden Üretilen Tavuk Eti Hazır

Hayvan hücrelerinin deney tüpünde çoğaltılmasıyla elde edilen şinitzel geliyor!
Telif: Memphis Meats

Mart 2017’de, Kaliforniya’nın San Francisco Bay bölgesinde bulunan Memphis Meats şirketi tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Tavuktan aldıkları hücreleri laboratuvar ortamında çoğaltarak tavuk eti oluşturduklarını belirten şirket,  bu yöntemi “Temiz Kümesçilik” olarak adlandırıyor. Tavuk etinin yanı sıra, ördekten aldıkları hücrelerle ördek eti de üreten Memphis Meats, geçtiğimiz yıllarda da benzer yöntemle laboratuvarda sığır eti üreten ekiplerden biri olmuştu. Yapay beyaz et üretiminde ise dünyada bir ilki gerçekleştirmiş oldular. (Bkz. Laboratuvarda Üretilen Hamburger 2020 Yılında Tabağınızda Olabilir)

“Hayvan yetiştirilmesine gerek duyulmadan elde edilmiş olan ilk tavuk ve ördek etlerini sunmak heyecan verici. Temiz et hareketi için bu tarihi bir an. Tavuk ve ördek, dünya çapındaki pek çok kültürün sofralarının merkezinde yer alıyor. Fakat geleneksel kümesçilik çevre, hayvan refahı ve insan sağlığı açısından devasa sorunlara neden oluyor. Üstelik verimsiz. Biz eti daha iyi bir yöntemle üretmeyi amaçladık; hem lezzetli, hem ucuz, hem de sürdürülebilir. Bunun insanlık için önemli bir teknolojik sıçrama ve inanılmaz bir iş fırsatı olacağını düşünüyoruz; dev bir küresel endüstriyi dönüştürürken, günümüzün en acil sürdürülebilirlik meselelerinden birinin çözümüne de katkıda bulunabilir,” diyor şirket CEO’su Uma Valeti.

Yapay tavuk etini tadanlar, normal bir tavuğun etinden farksız olduğunu ifade ediyorlar. Önceki yıllarda üretilen yapay kırmızı et için de benzer yorumlar gelmişti. Fakat hala marketlerde, hücre kültüründen üretilen böyle sentetik (sentezlenmiş) yiyecekler göremedik. Memphis Meats‘in şu anki hedefi, 2021 yılı itibariyle bu ürünleri halkın mutfağına sokmak.

Tabi işin bir de yasal boyutu var. Et endüstrisinde şu anda geçerli olan düzenlemeler, hücresel olarak üretilen bu etler için bir anlam ifade etmiyor. Dolayısıyla halk sağlığının korunması konusunda, bu yeni teknoloji ürünü yiyeceklere ilişkin yeni standartların getirilmesi ve farklı düzenlemelerin yapılması gerekecek.

Hücre kültüründe yetiştirilmiş kırmızı ve beyaz etin yanı sıra, hayvanları hiç işe karıştırmadan çeşitli genetik mühendisliği ile üretilen yumurta akları ve hatta inek sütleri de raflarda yerini almadan önce kendi standartlarının oluşturulmasını bekliyorlar. Ancak gıda teknolojisindeki bu tür gelişmeler öyle büyük bir hızla gelişiyor ki, hükümetler bu konuda oldukça yavaş kalıyor. Sadece hayvansal değil, bitkisel yiyeceklerin de “hücre çiftçiliği” ile üretileceği bir gelecekte yaşayacak insanların mutfaklarının, bizimkilerden çok farklı olacağına kuşku yok. (Bkz. Bitki Hücrelerinden Yiyecek Üreten Mutfak Aleti Geliştirildi

 

Kaynak ve İleri Okuma

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv