Sporda Doping, Performansı Arttırmıyor!

University of Adelaide’den araştırmacılara göre doping, atletlerin sonuçlarına faydası bulunmamasına rağmen sporun imajını zedelemekte. Araştırmacılar 26 spor dalından kadın ve erkek atletlerin 1886-2..
Görsel Telif: berc / Fotolia

University of Adelaide’den araştırmacılara göre doping, atletlerin sonuçlarına faydası bulunmamasına rağmen sporun imajını zedelemekte.

Araştırmacılar 26 spor dalından kadın ve erkek atletlerin 1886-2012 yılları arasındaki (Olimpiyatlar ve dünya şampiyonları kayıtları dahil) verilerini topladılar. Steroidlerin serbest olduğu 1932 yılı öncesindeki veriler ile yasak olduğu dönem karşılaştırıldığında, doping döneminde zamanların, mesafelerin ve diğer sonuçların umulduğu kadar arttırılamamış olduğu sonucuna ulaşıldı. Araştırma Journal of Human Sport and Exercise’ da yayımlandı.

Makalenin baş yazarı Dr Aoron Hermann’a göre, ‘’ Dopingin modern sporlara oldukça fazla ve geniş çapta etkileri var, öyle ki bu etkiler yanlızca atletleri ve takımları değil aynı zamanda sponsorları ve hayranları da kapsıyor.’’

Yapılan bu araştırmada ise, en çok kontrol altında tutulan 100 metre koşuları, yüksek atlama, uzun atlama gibi çeşitli pist ve alan yarışlarını, hatta sürat pateni ve kayakla atlama gibi kış sporlarını da içeren 26 popüler spor incelendi. Doping kullanan atletlerin en iyi sonuçlarının ortalamasıyla, doping kullanmadığı düşünülen atletlerin en iyi sonuçlarının ortalamasının arasında kayda değer bir fark bulunamadı. Yani doping, düşünüldüğünün aksine sporcuların daha iyi sonuçlar almasını sağlamıyordu. Görünüşe göre ‘doğal’ insan yetenekleri, doping ile geliştirildiği düşünülen atletlerden daha üstün olabiliyor.

Dr Hermann’a göre doping sporculara fayda sağlamıyor, aksine zarar veriyor. Dr Hermann bu araştırmanın, sporcuların dopinge olan bakışını değiştirmesini umut ediyor. Bu ve benzeri araştırmalar sayesinde, sporcuların mücadele edebilmek için mutlaka birtakım ‘performans arttırıcıları’ kullanmalarına gerek olmadığı fikri yaygınlaştırılabilir.

Ayrıca Dr Hermann’a göre, doping testlerinde başarı oranı %4 ve dopingle mücadele girişimleri de şu ana kadar oldukça etkisiz.

Dr Aoron Herman: ‘’ Doping sporcular için bir açıdan bakıldığında performansta ufak bir artış sağlıyor gibi görünebilir, fakat zararlı etkileri olumlu etkilerini baskılayacak kadar fazladır.’’
 

Kaynak ve İleri Okuma

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv