Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör

Başta, herkes şüphe duyuyordu. Ancak Elon Musk'ın SpaceX'i beklentileri büyük oranda karşıladı ve bu akşam (Cumartesi) iki NASA astronotunu uzaya göndererek tarih yazmayı amaçlıyor. Bu fırlatma, ABD topraklarından uzaya gönderilen ilk mürettebatlı uçuş olacak. Daha önce 27 Mayıs 2020 Çarşamba günü planlanan fırlatma, olumsuz hava koşullarından dolayı Cumartesi gününe ertelenmişti.

ISS'in (Uluslararası Uzay İstasyonu) ilk bileşenlerinin uzaya fırlatılmasından beri geçen 22 yıl içerisinde, yalnızca NASA ve Rus Uzay Ajansı tarafından geliştirilen uzay araçları buraya mürettebat taşımıştı. NASA, 30 yıldır, içerisinde düzinelerce astronotu taşıyan son derece kompleks kanatlı gemiler ile uçuş programları düzenlese de devasa maliyetleri --135 uçuş için 200 milyar dolar harcandı-- ve iki ölümlü kaza sonucunda bu programa son verdi. Son uçuş, 21 Temmuz 2011'de fırlatılan Atlantis'ti. 

Devam eden süreçte, NASA astronotları Rusça öğrenip, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nden beri uzay alanında oldukça önemli başarılar elde eden Rusya ile işbirliği yaparak Kazakistan'dan fırlatılan Rus Soyuz roketi ile ISS'e ulaştılar. 

ABD'nin uzay görevleri konusunda büyük oranda Rusya'ya bağımlı olması, havacılık devi Boeing ve SpaceX'in yeni kapsüller oluşturmaya başlamasına ve sona erdirilen uzay servisi programının yeniden harekete geçirilmesinde adeta bir tetikleyici oldu.

9 yılın ardından, SpaceX'in Falcon 9 roketi baş kısmındaki Crew Dragon isimli kapsülüyle fırlatma için hazır hale getirildi. Mürettebat kapsülünde 49 yaşındaki Robert Behnken ve 53 yaşındaki Douglas Hurley isimli iki deneyimli astronot bulunacak. Douglas Hurley daha önce Atlantis'in son uçuşunda pilotluk görevini üstlenmişti.

27 Mayıs Çarşamba günü planlanan fırlatma, hava koşullarından dolayı 30 Mayıs Cumartesi gününe ertelenmişti. Fırlatmanın, Türkiye saati ile 22.22'de gerçekleştirilmesi planlanıyor. Eğer olumsuz bir durum yaşanmazsa; iki astronot, içerisinde şu an 2 Rus ve 1 Amerikan astoronotun bulunduğu ISS'e ulaşacak ve tekrar Crew Dragon'a binip Dünya'ya geri dönmeden önce bir ila dört ay boyunca orada kalacaklar.

Fırlatmayı canlı olarak izlemek için tıklayınız...
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir