Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Proceedings of the National Academy of Sciences'da yayımlanan yeni bir araştırmada, gökbilimciler, Ay'ın en soğuk ve karanlık kutup bölgelerinde buz formunda su bulunduğunu teyit etti. Elde edilen verilere göre, bu buz depozitleri herhangi bir düzen olmadan dağılmış ve muhtemelen antik çağlardan kalma. Güney Kutbu'ndaki çoğu buz, Ay kraterlerinin altında sıkışıp kalmış durumda iken, Kuzey Kutbu'ndaki buz rezervi daha geniş alanlara ve seyrek olarak yayılmış durumda.

University of Hawaii'den Shuai Li önderliğindeki bir grup bilim insanı ve Silikon Vadisi'nde bulunan NASA's Ames Research Center'dan Richard Elphic, NASA'nın Moon Mineralogy Mapper (M3) adı verilen Ay mineroloji haritalayıcısından elde edilen verileri kullanarak çalışmalarını gerçekleştirdi. Bu enstrüman spesifik olarak buz halinde suyun varlığını gösterecek olan üç işareti veya izleri arıyordu.

Chandrayaan-1 uzay aracının üzerindeki M3 cihazı 2008 yılında Hint Uzay Araştırma Organizasyonu (Indian Space Research Organization) tarafından gönderildi ve özel olarak Ay'daki katı buz kütlelerini tespit etmek üzere donatıldı. Cihaz, yalnızca beklentisi içinde olduğumuz buzdan yansıyan özelliklerin seçici olarak verilerini toplamakla kalmayıp aynı zamanda bu kütlelerin içindeki moleküllerin kızılötesi ışınları absorbe etme veya soğurma biçimlerini de bir ayırt edici özellik olarak tespit etti. Böylelikle sıvı su, buhar ve katı buz kütlelerinin ayrıştırılması kolaylaştı.

Yeni bulunan buzun büyük bir çoğunluğu, en sıcak zamanda -156 santigrat derecenin üstüne çıkmadığı ve kutuplara yakın olan kraterlerin altında yatıyor. Ay'ın rotasyon eksenindeki çok küçük eğimden kaynaklı bu bölgelere Güneş ışığı neredeyse hiç değmiyor. Daha önceki gözlemler yüzey buzlarının Ay'ın güney kutbunda olduğunu ve bunların olası izlerini dolaylı olarak görebilmemizi sağlamıştı. Ancak bu dolaylı gözlemlerin olası başka bir açıklaması da Ay topraklarının yansıtma özelliği de olabilirdi.

Yüzeyde yeterli miktarda buz bulunuyorsa -özellikle en üstteki birkaç milimetre içinde- daha sonraki keşifler ve hatta kısa süreler Ay'da kalabilmek için gerekli su buradan elde edilebilir. Hatta Ay yüzeyinin biraz daha altındaki suya ulaşmak da bu sayede daha kolay olabilir. Bu buz ve içeriği hakkında daha çok şey öğrenmek, NASA ve çalışma partnerleri (yine diğer uzay ajansları) için en yakın gök komşumuz üzerinde gerçekleştireceğimiz araştırmaları kolaylaştırabilir.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir