Sivrisineklerin Emdikleri Kandan DNA Tespiti

Çoğu insan yaz aylarının en rahatsız edici özelliklerinden birisinin sivrisinek ısırıkları olduğu konusunda hem fikirdir, ancak belki adli tıp uzmanları bu konuda bir istisna olabilir. Adli tıpçılar s..
Görsel Telif: PongMoji/ShutterStock

Çoğu insan yaz aylarının en rahatsız edici özelliklerinden birisinin sivrisinek ısırıkları olduğu konusunda hem fikirdir, ancak belki adli tıp uzmanları bu konuda bir istisna olabilir. Adli tıpçılar sivrisineklerin karınlarındaki insan kanınına ait DNA’nın eşleştirilmesi ve bu yolla kimin ısırıldığını belirlemek üzerine çalışmaya devam ediyorlar. Bu teknik polisin suç mahallinde bulunanları belirlemesine yardımcı olabilir ve belki gelecekte failin suçuna dair bir kanıt olarak kullanılmaya başlanabilir. Bunu gerçekleştirebilmek için cevaplanması gereken sorulardan birisi sivrisineklerin insan kanını sindirmesinin ve DNA’nın tespit edilemez hala gelmesinin ne kadar sürdüğüydü.

Japonya’daki Nagoya Üniversitesi’nden adli tıpçı bilim insanları 15 Haziran’da PLOS’ta yayınladıkları araştırmaları ile bu soruya cevap verdiler.

Araştırmacılar 7 gönüllüden sivrisineklerin kendilerini ısırmalarına izin vermelerini istediler ve iki farklı sivrisinek türünü kanı sindirmesi için belirli süreler (0, 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, 18, 24, 36, 48, veya 72 saat) boyunca kanın sindirilmesi için beklettiler. Ardından insan DNA’sı ekstre edildi (özütündü), PCR tekniğiyle belirli DNA parçaları çoğaltılarak miktarları ölçüldü ve genotipleri tespit edildi.

Ekip böylece sivrisineklerin beslendikten sonra hangi sürelerde ne kadar DNA kaldığını ve gönüllülerden önceden alınmış tekil kan örnekleri sayesinde DNA’nın kime ait olduklarını tespit etmiş oldu. İki güne (48 saat) kadar ki sürelerde DNA’lar elde edilebilir ve kimlik belirlenebilirken, yaklaşık üç gün (72 saat) sonra sineklerin kanı tamamen sindirdiği ortaya konuldu.

Metodlarını geliştirmeleri ve daha fazla veriyle daha kesin sayısallaştırmalar yapmaları gerektiğini düşünen ekip lideri Toshimichi Yamamoto çalışmalarının suç mahallinde inceleme yapanlara yardım etmesi ve davalarda ek bir kanıt olarak kullanılabilmesini umuyor.

 


Haber Kaynağı: Nagoya University | Nagoya Forensic Scientists Recover Human DNA from Mosquitos

İlgili Makale: Hiroshige, Y., Hara, M., Nagai, A., Hikitsuchi, T., Umeda, M., Kawajiri, Y., Yamamoto, T. (2017). A human genotyping trial to estimate the post-feeding time from mosquito blood meals. Plos One, 12(6). doi:10.1371/journal.pone.0179319


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv