Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Kan grupları geçmişten beri kalp krizi riski ve hafıza problemleri gibi çeşitli sağlık durumları ile ilişkilendiriliyor. Brain Research Bulletin 'de yayımlanan birkaç yeni çalışma; kan grubunuzun Alzheimer gibi bilişsel hastalıklara yakalanma riskinizde bir role sahip olabileceğini ortaya çıkardı.

University of Sheffield 'den araştırmacılar tarafından yürütülen çalışmada insan beynindeki gri madde miktarına yönelik incelemeler yapıldı ve sonuçlar insanların kan gruplarıyla karşılaştırıldı. Araştırmacılar, '0' (sıfır) kan grubuna sahip insanlarda gri madde miktarının diğer kan gruplarına sahip insanlarınkine kıyasla daha fazla olduğu bulgusuna ulaştılar. Geçmişte yapılan çalışmalarda gri madde miktarının fazlalığının; Alzheimer gibi hastalıklara karşı bir koruma oluşturduğuna dair ilişkilendirmeler yapılmıştı.

Çalışmada, daha öncesindeki bir çalışmada MRI tarama sonuçlarına göre mental olarak sağlıklı olan katılımcılar yeraldı. Katılımcıların kan grubu detaylarının toplanmasının ardından, bilimciler beyin verilerini değerlendirmeye başladılar ve herhangi bir görünür ilişkinin olup olmadığını araştırdılar. İncelemeler sonucunda, 'A', 'B' ve 'AB' kan grubuna sahip insanlarda serebellumun arka kısmındaki --beyinciğin arkası-- gri madde miktarının daha az olduğu bulgusuna ulaşıldı.

Makalenin yazarlarından ve araştırmanın yürütücülerinden Profesör Annalena Venneri:

"Bugün bildiğimiz şey; hacimde önemli düzeyde farklılıklar bulunduğudur ve bulgularımız mevcut klinik gözlemleri doğruluyor. Büyük ihtimalle kan gruplarının biyolojisi sinir sisteminin gelişimini etkiliyor. Şimdi yapmamız gereken ise; bu durumun neden ve nasıl ortaya çıktığını anlamak" diyor.

İnsanlar yaşlandıkça beyindeki gri maddenin hacmi azalır. Alzheimer hastalığının beyinde öncelikle zarar verdiği kısımlar temporal (zamanla ilgili) ve limbik kısımlardır ve her ikisi de beynin arka kısmına doğrudur. Çalışma aynı zamanda bu iki kısmın; ‘A’, ‘B’ ve ‘AB’ kan grubundaki insanlarda küçük olduğu bulgusuna ulaştı.

Makalenin diğer yazarı Matteo DeMarco ise şöyle dedi:

"Bulgular şunu gösteriyor; '0' kan grubundaki insanların, Alzheimer gibi beynin temporal ve mediotemporal bölgelerinde hacimsel bir azalma görülen hastalıklara karşı daha dayanıklı olduklarını gösteriyor. Öte yandan; diğer biyolojik mekanizmaların da belki etkili olduğu daha fazla teste ve araştırmaya ihtiyacımız var"
Kaynak: Josh L Davis, "Your Blood Type Could Influence Your Chance Of Developing Alzheimer's", http://www.iflscience.com/health-and-medicine/blood-type-may-influence-your-chances-developing-alzheimers
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir