Sinirbilim ve Sanat Buluşunca: Bilincin Karmaşıklığı ve Güzelliği

Işık, farklı nöron katmanlarını ve bunlar arasındaki bilgi akışını vurgulayarak, bilincimizin büyüleyici güzelliğini bize gösteren bu eşsiz çalışmaları ortaya çıkarıyor.
Görsel Telif: Greg Dunn / Brian Edwards

Nörobilimci ve sanatçı Greg Dunn, sanatçı ve fizikçi Brian Edwards’ın da katkılarıyla özel bir gravür tekniğini kullanarak harika görüntüler ortaya koydu. Aşağıda göreceğiniz görüntüler, her ne kadar beyin tarama görüntüleri olmasa da, bilincin nasıl göründüğüne dair beyninizde hoş bir yansımaya neden olacaktır.

Greg Dunn, 2011 yılında University of Pennsylvania’da sinirbilimi doktorasını tamamlamış ve o zamandan beri de zamanının büyük kısmını resme ayırmıştır. Kendisi sinirbilimi ile sanatı buluşturmuş bir bilim insanı ve sanatçıdır.

Self Reflected (Özyansıtma) ismini verdiği projesinde, bir sanatçı dokunuşuyla beynin daha önce görülmemiş görüntülerini tasarlamayı amaçlamıştır. Aşağıdaki görseller de Self Reflected projesinden seçtiğimiz bazı resimlerdir.

Kapak görselinde gördüğünüz çalışma, beynimizin görsel korteksini betimlemektedir. Aşağıdakiler ise, sırasıyla; duyularımızın, hareket ve karar verme becerilerimizin yönetiminden sorumlu bazal gangliya ve talamus; hareket ve propriyosepsiyonu denetleyen beyincik; hareket ve görüşü birleştiren paryetal gyrus; hareket ve propriyosepsiyonun denetlenmesinin yanı sıra nefes alma gibi bazı temel fonksiyonlarımızı da kontrol eden beyin sapı ve beyincik.

Görselleri yaratma sürecinde, Greg Dunn, önce taramalar ve nöronların ayrıntılı tasvirleri ve birbirleriyle nasıl bağlantılar kurdukları da dahil olmak üzere insan beynine dair bilgiler topladı. Tüm bu bilgileri daha sonra el çizimleriyle şeffaf kağıtlar üzerine aktardı.

Projeyi birlikte yürüttükleri Brian Edwards’ın yardımlarıyla, Dunn bu çizimleri, nöronların birbirleriyle nasıl iletişim kurduğunu taklit eden ve beyin boyunca sinyallerin hareketini simüle eden bir bilgisayar modeliyle besledi. İkili, daha sonra, altın yaprak tabakalarını kazımada kullanılan bir teknik ile ortaya çıkan modelleri baskıya vermiştir.

Sonuç olarak da; ışık, farklı nöron katmanlarını ve bunlar arasındaki bilgi akışını vurgulayarak, bilincimizin büyüleyici güzelliğini bize gösteren bu eşsiz çalışmaları ortaya çıkarıyor.

Self Reflected (detail), 22K gilded microetching, 96″ X 130″, 2014-2016, Greg Dunn and Brian Edwards

Self Reflected (detail), 22K gilded microetching, 96″ X 130″, 2014-2016, Greg Dunn and Brian Edwards

Self Reflected (detail), 22K gilded microetching, 96″ X 130″, 2014-2016, Greg Dunn and Brian Edwards

Self Reflected (detail), 22K gilded microetching, 96″ X 130″, 2014-2016, Greg Dunn and Brian Edwards

Son olarak Greg Dunn’ın çalışmalarından örnekler içeren aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririz.

Kaynak ve İleri Okuma

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv