Seks, kimi zaman bir egzersiz hissi verir, ancak tam olarak ne kadar kalori yaktığınız belirsizdir. Bilim insanları ilk kez 1984 yılında Archives of Internal Medicine'de yayımlanan bir araştırmada bu sorunun cevabını araştırdılar ve seksin hafif-orta bir egzersize denk bir aktivite olduğunu ileri sürdüler. Daha sonra yapılan araştırmalarda da benzer sonuçlar elde edildi. 

Başka bir deyişle, eğer kısa bir süre içinde çok fazla kalori yakmak istiyorsanız; yatağa değil, spor salonuna gitmelisiniz. Ancak, cinsel birleşmenin fiziksel yoğunluğunu arttırarak normalde yakabileceğinizden daha fazla kalori yakmanız da mümkün. Bununla birlikte, seksin, haz elde etmenin ve kalori kaybetmenin ötesine geçen bazı faydaları da bulunuyor. 

Küçük Ölçekli Araştırma Verileri

Seks esnasında ne kadar kalori yakıldığına odaklanan geniş ölçekli çalışmalar bulunmuyor. Ancak bazı küçük ölçekli çalışmalardan elde edilen sonuçlar, tutarlı tahminler yürütebilmemizi olanaklı kılıyor. Elde edilen en güncel verileri ise 2013 yılında, University of Quebec'ten araştırmacıların yürüttüğü; heteroseksüel sağlıklı 21 çift üzerinde yapılan 4 farklı seks pozisyonunda ne kadar enerji harcandığına odaklanan araştırmadan ediniyoruz. 

PLOS One'da yayımlanan çalışmada, araştırmacıların ön sevişme, cinsel birleşme ve en az bir partnerin orgazmı olarak tanımladığı ortalama cinsel aktivite oturumu (yaklaşık 25 dakika) sırasında, erkeklerin 101 kalori; kadınların 69.1 kalori yaktığı bulgusuna ulaşıldı. Her seansın yaklaşık ne kadar sürdüğü tahminine bağlı olarak araştırmacılar, erkeklerin dakikada ortalama 4.2 kalori yaktığını, kadınların ise dakikada 3.1 kalori yaktığını ileri sürüyor.

Bu oranlar, aynı katılımcıların; erkeklerin dakikada 9.2 kalori yaktığı ve kadınların ise dakikada 7.1 kalori yaktığı bir koşu bandında yapılan egzersize kıyasla önemli ölçüde daha azdı.

Yapılan bir başka çalışma ise New England Journal of Medicine'de 2013 yılında yayımlandı. Bu araştırmada da benzer sonuçlar elde edilirken; 30'lu yaşlardaki bir erkeğin, eğer 6 dakika boyunca seksi sürdürüyorsa; yalnızca 21 kalori yakabildiği bulgusuna ulaşıldı. 

Ortalama bir cinsel birleşme —ön sevişme dahil değil— yaklaşık 5-6 dakika sürer. Ve elbette ki, kalori harcamaları kişiye göre farklılık gösterir, yani bu çalışma katılımcılarından biraz daha fazla veya daha az kalori yakmanız mümkündür. 

Seks, düşündüğünüz kadar fazla kalori yakmanıza sebep olmasa da, sağlık açısından getirdiği önemli faydalar da bulunur. Düzenli cinsel birleşme, duygudurum halinde iyileşmeye, kalp krizi riskinde azalmaya neden olmasının yanı sıra, bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Psychological Reports'da 2004 yılında yayımlanan araştırmada, düzenli seks yapan çiftlerin koruyucu bir antikor olan immunoglobulin A seviyelerinin kontrol grubuna kıyasla daha yüksek olduğu bulgusuna ulaşıldı. Ancak yine de cinsel birleşme ve cinsel sağlık üzerine yapılan araştırma sayısının artması, konunun bilimsel özüne dair kavrayışımızın da gelişmesine neden olacaktır.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir