Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Mutlaka radyasyonun insanlar, hayvanlar ve çevre üzerindeki yıkıcı etkileriyle ilgili birşeyler duymuşsunuzdur. Öyle ki, sessiz ve görünmez yok edici radyasyon, büyük bir şehri bile yüzlerce yıl canlı yaşamına elverişsiz bir hale getirebilir.

Peki, radyasyonun nasıl göründüğünü hiç merak ettiniz mi?

Eğer radyasyonun nasıl göründüğünü merak edenlerdenseniz, CloudyLabs’da yapılan bir video ilginizi çekebilir. Bu video da sıvı alkol tabakası ile kaplanmış bir bulut odası(-40 santigrad dereceye soğutulmuş kapalı cam kap) içerisindeki küçük bir parça uranyum mineralinin bozunma ve radyason yayılımını izleyebilirsiniz.

Videoda tam olarak ne gördüğünüzle ilgili de CloudyLabs’dan yapılan açıklama da şu şekilde:

’Buharın büyük bir çoğunluğu cam yüzeyin üzerine yoğunlaşarak bir sis oluşturuyor, fakat buharın küçük bir bölümü soğuk yoğuşturucunun üzerinde gaz formunda kalıyor. Bu durum stabil olmayan doygun ve her an yoğunlaşabilecek bir buhar katmanı oluşturuyor. Yüklü bir parçacık bu buhar ile karşılaştığı zaman buhar, iyonu oluşturan molekülün elektronunu düşürmesini sağlayabiliyor. Bu durum da, stabil olmayan alkol buharının hareket halindeki iyonlaştırıcı parçacıklar tarafından arkada bırakılmış iyonlaşmış parçacıkların etrafında yoğunlaşmasını sağlıyor. Parçacığın madde içerisinde hareket ettiği yol da binlerce alkol damlacığından meydana gelen iz ile açığa çıkartılıyor. ‘’

 
Kaynak: Danielle Andrew, Watch Uranium Emit Radiation IFLscience Retrieved from http://www.iflscience.com/chemistry/watch-uranium-emit-radiation
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir