Son yılların moda sporu olan pilates aslında bilinçsiz de yapılsa hoca eşliğinde de yapılsa bazen kötü sonuçlar doğurabiliyor.
42 yaşında İngiliz kadının başına gelenler de aslında sadece sevdiği pilatesi icra etmesi sonucu meydana geldi. Vakada geçmeyen, gittikçe kötüleşen bir baş ağrısı mevcut ve yapılan araştırmalarda beyin sıvısında gerçekleşen sızıntının bu ağrıya sebep olduğu saptanmıştır.
Beyin-omurilik sıvısının (BOS), omurilik ve beyin arasında bulunan steril bir sıvıdır. Bütün bu dış koruyucu yapılara ‘ dura ‘ ismi verilmektedir. Bu sıvı, beyin ve omurilik arasında bir yastık görevi görmekte ve beyindeki metabolik atıkların temizlenmesini sağlamaktadır.
Teksas Üniversitesinde, Kulak-Burun-Boğaz (KBB) uzmanı olan Dr. Amber Luong, bazen dura da meydana gelen çatlakların ciddi olabileceğini belirtmiştir.

Genellikle bu gibi sızmalara, araba kazaları gibi büyük travmaların yol açtığını ve genellikle beyinde olan kırılmalar sonrasında, BOS’un hastanın burnundan sızma yaptığını belirmiştir. BOS sızıntısının açık bir belirtisinin de ağızda metal tadının olduğunu ve tek bir burun deliğinden sıvı akışı olduğunu belirtmiştir. Bu vakada ise bu belirtilerin hiç biri meydana gelmemiştir çünkü yırtılma beyinde değil omurilik de meydana gelmiştir.


Dr. Luong, tümör ve kötü yapılmış burun operasyonlarının da BOS sızıntılarına sebep olabildiğini ve kendiliğinden olan sızıntıların tek ve açık bir nedeni olmadığını, kafatası içinde meydana gelen iç basıncın zamanla kemiği eriterek sızıntıya yol açtığını söylemiştir.


Bu vakada ise, orta yaşlı İngiliz kadının şikayetleri pilates dersi sonrası gerçekleşmiştir. Bilindiği üzere pilates sırasında esneme hareketleri ve katı egzersiz hareketleri; top, ip ya da bir lastik yardımı ile yapılmaktadır.


Egzersiz sırasında, kadın düşmüş ve boynunun sol tarafından değişik bir çıtırtı sesi duymuştur fakat herhangi bir dış yaralanma belirtisi göstermemiştir. Bir saat sonra, ciddi baş ağrısı hissetmiş ve uzandığında ağrının hafiflediği olay raporunda yer almıştır.


Baş ağrısı kötüleşen kadın aile hekimine gitmiş ve boyundaki bir kasın incinmesi olabileceği söylenmiştir. Ağrısının dindirilmesi için kas gevşetici ve ağrı kesici verilmiştir fakat ağrı gittikçe kötüleşerek devam etmiştir. Birkaç doktor ziyareti ve 4 haftadan sonunda Londra’da bir hastaneye gelmiş ve beyin tomografisi çekilmiş ve beyinde iki noktada kan lekeleri saptanmıştır. Daha sonra çekilen MRI (manyetik rezonans görüntüleme) görüntüsü omurilikte sızıntı olduğunu göstermiştir.


Sızıntıya yönelik yapılan tedavi sonucu hasta 2 haftanın ardından taburcu edilmiş ve şikâyetleri de sona ermiştir.


Birçok insanda sebepsiz BOS sızıntıları meydana gelebilmektedir, fakat böyle vakalarda genellikle Marfan Sendromu gibi altta yatan bir başka hastalık söz konusudur. Bazı geçmiş vakalara bakıldığında ise benzer şekilde yoga yaparken yaralanan ve sızıntısı olan hasalar da mevcuttur.


Luong, “BOS’da meydana gelen en ufak bir kan sızıntısı bile çok rahatsız edicidir ve oldukça ciddi bir baş ağrısına neden olur” diye açıklama yaptı ve “bu tarz baş ağrıları her yıl 50.000 insanda bir görülür” diye de eklemiştir.Kaynak: http://www.jmedicalcasereports.com/content/8/1/456

Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir