BiyolojiSinirbilim

Neden çocuklarınız sizden daha iyi gitar çalar?

  Bilimsel bir temelde düşünürken sistematik olarak neyin nereden kaynaklandığını belirlemek çok zordur. Çünkü biyolojik süreçlerde özellikle bazı enzim, hormon, kimyasal veya d...
Beğen Kaydet
Post Cover Image Bilinmiyor
Post Author Avatar
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Post Cover Image
Bilinmiyor
Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
  Bilimsel bir temelde düşünürken sistematik olarak neyin nereden kaynaklandığını belirlemek çok zordur. Çünkü biyolojik süreçlerde özellikle bazı enzim, hormon, kimyasal veya diğer malzemelerin eksikliği , bir takım mutasyonlar da dahil son derece iyi! diye sıfatlandırılabilecek sonuçlara sebebiyet verebiliyor.

Konu beyin olduğunda ise bu pek mümkün değilmiş gibi görünse de, beyin gelişimi tamamlanmamış çocukların (her çocuk) motor görevlerin çoğunda yetişkinlerden daha başarılı olduğu biliniyor. Motor görevlerin daha hızlı öğrenilmesi, daha kısa süreler pratik gerektirmesi süreci beyinde inaktive edilen bir bölgeyle ilişkili..

Bazı insanların belirli motor aktivitelerde; örneğin bir enstrüman çalmayı öğrenmek gibi; neden diğerlerinden daha başarılı olduğu sorunsalına ışık tutan yeni bir çalışma bu haftaki Nature Neuroscience dergisinde yayımlandı.

Araştırmaya gönüllü denek olarak katılan 20 kişi bir kaç hafta boyunca altı adet 10 notalık diziyi öğrenmeye ve pratik yapmaya çalıştı. Bu sırada da gün be gün araştırmacılar, katılımcıları beyin taramasından geçirdi.

Araştırmacılar daha hızlı öğrenenlerin zamanla beynin kognitif (bilişsel) kontrol ile ilgilenen bölgesini kullanmayı bıraktığını tespit etti. Bu bölge, sorun çözümü, çözüm üretme, strateji geliştirme işlerine yarıyor. Sonuçları tartışan bilimciler böyle bir sonucun beyinlerindeki kognitif kontrol bölgelerinde gelişme devam etmekte olan çocukların neden bu gibi motor aktiviteleri öğrenmede daha başarılı olduğunu açıkladığını savunuyorlar.

 
Referans : Sciencemag.org , Why your kid plays guitar better than you do , http://news.sciencemag.org/sifter/2015/04/why-your-kid-plays-guitar-better-than-you-do
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir