Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Uluslararası bir araştırma ekibinin yürüttüğü ve Nature Ecology and Evolution'da yayımlanan bir çalışmada, insanlık tarihinin en eski avlanma izlerine rastladıklarını duyuruldu. Bu av izleri veya yaraları, daha önce yok olmuş olan büyük boyutlara sahip bir geyik türünden iki ayrı bireye ait kalıntıların üzerinde tespit eden araştırmacılar, iskeletleri Almanya'nın doğusundaki Halle yakınlarında bulunan Neumark-Nord 1 adı verilen küçük bir gölün kıyılarında bulmuştu.

Araştırma, bize Neandertallerin yaşam alanı ve yaşam biçimleri ile ilgili yeni bakış açıları ve ileri adım sağlıyor. Neandertallerin avlarını ve yemeklerini nasıl elde ettiklerine odaklanan çalışmada, bu konu özellikle de avlanma yetilerine ve av ekipmanlarına yönelik inceleme yapıldı.

İnovatif bir balistik deney düzeneği kuran araştırmacılar hareket sensörü teknolojilerinden yararlanarak yaralardan birinin kendine has formunu elde etmeyi başardı. Bu düzenek incelemesine göre Neandertal'in avlanma sırasında ahşap saplı mızrak benzeri bir silah ile düşük hızda kullanarak bu yarayı açtığı belirtildi.

Buna göre de, Neandertallerin hayvanlara oldukça yaklaşarak mızraklarını sapladıklarını veya kısa mesafede attıklarını anlayabiliyoruz.

Daha kesin olarak hayvanı öldürmeyi amaçlayan bu avlanma biçiminde, çok dikkatli planlama, oldukça sessiz olabilme ve bireysel olarak avlanan ekibin içinde kooperasyon veya işbirliğinin sağlanmış olması gerektiği öne sürülüyor.

Avlanma etkinliklerinin yürütüldüğü varsayılan bu göl kenarı aslında gölgeleme yapan bir orman ile sarılmış durumda. Bu da avcı toplayıcı gruplar için oldukça zorlayıcı bir çevre olarak görülüyor. Buna karşın Neumark-Nord gölü etrafındaki kazılarda oldukça büyük boyutlu hayvanların özellikle de memelilerin kemikleri ve kalıntıları bulunuyor. Taşsı (litik) kalıntılar içerisinde bulunan hayvan fosilleri Neandertaller'in ormanla kaplı alanlarda yaşamakta başarılı odluklarını gösteriyor.

Hominin türleri (Neandertaller de dahil) 500.000 yıldan daha önce silahla avlanmaya başlamış olsa da, mevcut araştırmadan daha önce elde edilmiş odun mızraklar veya av aletleri ile (İngiltere'deki Clacton-on-Sea veya Almanya'daki Schöningen ve Lehringen) hayvanlardaki yara izleri arasında direkt bağlantı bulunamamıştı.

Şimdi ise, direkt olarak bir avlanma biçimi ve hatta toplumsal hareket etme biçime veya iş bölümü ile malzeme kullanımı arasında direkt olarak Neandertal nişi içerisinde kanıtlar bulunmuş oldu.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir