Post Author Avatar
Ozan Zaloğlu
S. Demirel Üniversitesi - Çevirmen
Bilim insanları müzik zevkleri ve kişilik türü arasındaki bağlantıyı daha etraflıca tanımladı. Araştırmanın gösterdiğine göre müzikal tercihler ve kişilik birbiriyle bağlantılı fakat daha önce düşünme şekilleri gibi diğer etkileri hakkında daha az şey biliniyordu.

Son çalışma, daha fazla empati sahibi insanların yumuşak rock ve caz gibi daha olgun müzikleri tercih ederken daha çözümsel'lerin (çözüm odaklı olanlar) punk ve ağır metal gibi şiddetli müziklere doğru eğilimi olduğunu gösterdi.
Araştırmacılar bulguların, insanların sık sık diğerleriyle empati yapmaya çabaladığı otizm tedavisi için önerilere sahip olabileceğini söylüyor.
İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi'nde Psikoloji bölümünden David Greenberg şöyle söylüyor: "İnsanların müzik seçimleri zamanla değişse de, kişinin empati seviyeleri ve düşünme şeklinin ne tür müzik sevdiğini önceden haber verdiğini keşfettik.

"Aslında, algısal şekilleri (empatide veya planda güçlü olup olmadıkları) kişiliklerinden ziyade hangi tür müziği sevdiklerinin daha iyi bir habercisi olabilir."

Araştırmacılar çoğu myPersonality Facebook uygulaması üzerinden çalışmaya katılan 4.000'den fazla insanla birçok çalışma yürüttü.

Bir kişinin empatiyle, diğerlerini anlamayla ve daha çok tahlil ile alakalı sistemlerle ilgisini ölçmek için empati yapma-sistemleştirme kuramını kullandılar.
Empatide yüksek puan alanlar yumuşak, düşündüren, duygusal ve samimi öğeler barındıran düşük kuvvetli müzikleri veya hüzünlü ve iç karartıcı özelliklere sahip olan olumsuz duygulara sahip müzikleri veya romantik, rahatlatıcı ve düşünceli özellikler barındıran duygusal derinliğe sahip müzikleri tercih ettiler.

Sistematikleştirmede yüksek puan alanlar ise sert, gergin ve heyecanlı öğeler veya olumlu duygular içeren ve ayrıca yüksek deredecede bir beyinsel derinlik ve karmaşa gösteren yüksek kuvvetli müzikleri tercih ettiler.

Araştırmacılar aşağıdaki şarkıların büyük ihtimalle kişisel tarzlara uyacağına inanıyor:

Yüksek empati
Hallelujah - Jeff Buckley
Come away with me - Norah Jones
All of me - Billie Holliday
Crazy little thing called love - Queen

Yüksek sistemleştirme
Concerto in C - Antonio Vivaldi
Etude Opus 65 No 3 - Alexander Scriabin
God save the Queen - The Sex Pistols
Enter Sandman - Metallica

Çalışma PLOS One dergisinde yayınlandı
Kaynak : Your music taste gives away your personality type, say scientists, www.sciencealert.com/scientists-think-they-can-tell-your-personality-type-from-your-music-taste

Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir