Mega-Çad Gölü düşünülenden de hızlı kurudu

University of London ve King’s College’dan üç kişilik bir bilim ekibi, Çad Gölü’nün geçmişini incelerken, gölün şimdiki büyüklüğüne bundan 1.000 yıl önce bir anda küçülerek ulaştığın..
Görsel Telif:

University of London ve King’s College’dan üç kişilik bir bilim ekibi, Çad Gölü’nün geçmişini incelerken, gölün şimdiki büyüklüğüne bundan 1.000 yıl önce bir anda küçülerek ulaştığını tespit ettiler.

Proceedings of the National Academy of Sciences‘da yayımlanan makalelerinde; Simon Armitage, Charlie Bristow ve Nick Drake Mega-Çad Gölü’nün göl seviyesinin tarihsel yapılanma ve değişme sürecini ve bunu nasıl incelediklerini detayları ile açıklıyor.

Yıllar boyunca, bir zamanlar Kamerun, Nijer, Çad ve Nijerya sınırlarında bulunan dev Mega-Çad Gölü’nün bugüne ulaşmış hali ile ilgili; Amazon yağmur ormanlarını oluşturduğuna (gübre görevi görerek) işaret eden teoriler ortaya atıldı. Teorilere göre gölden binlerce kilometre ötede Güney Amerika’da bulunan Amazon yağmur ormanlarına, buradaki zengin bitki ekosistemini oluşturacak sürekli bir besin akışı olduğu savunuluyordu. Aksi taktirde sürekli yağmurlarla mevcut besinler adeta yıkanarak yok olacaktı. Mega – Çad Gölü’nün geçmişini inceleyen bu mevcut çalışma tüm teoriye ciddi şüpheler getiriyor.

Çad Gölü’nün coğrafyasını çalışmak ve eski kıyı şeritlerini anlamak için göl çevresinin (Bodélé basin olarak bilinen eskiden suyla kaplı olan coğrafi çanak yapısı) coğrafyasını uydu görüntüleri ile gözlemlemek, bilim ekibinin; bölgenin bundan 5.000 yıl önce başlayıp bugüne kadar süren bir kuruma dönemine girdiğini saptamasını sağladı.

Bu süreçten de önce bölge oldukça nemliydi, ve dönem Dünya’sının en büyük gölü olan Mega-Çad Gölü’nü (Lake Mega-Chad) besleyen yağmurlar alıyordu. Ancak daha sonra, bir çok değişkenin etkisi ile yağmurlar bir şekilde azalmaya başladı ve gölün küçülmesine sebep oldu. Bu değişimin konu olduğu zaman aralığı yaklaşık 1.000 yıl öncesine denk geliyor ki bu daha önce düşünülenden çok daha yakın bir tarihe denk düşüyor.

mega-cad-golu-dusunulenden-de-hizli-kurudu1-bilimfilicom

Gölün kuruyan kısımlarında bulunan canlı fosilleri, kuruyan kısımdan rüzgarlarla Dünya’ya dağılmış olma ihtimali bulunan tozlardaki gübre ve besin özelliğinin sebebi olarak düşünülüyor. – Görsel : Charlie Bristow

Göl küçüldüğünde, ardında muhtemelen rüzgarla taşınarak Güney Amerika’ya kadar ulaşmış, binlerce yılda birikmiş, kuruyarak kum tepeleri oluşturmuş olan ince kum (alüvyon) birikintileri bıraktı.

Ancak bunun için de 1.000 yıl yeterli bir süre midir? Amazon bölgesi bu zamandan daha önce gübresini nereden sağlamaktaydı? Yoksa Mega-Çad Gölü içindeki tozlarda bulunan besinler ve gübreler okyanusa karıştı da, Amazon’lar gübresini baştan beri tamamen farklı bir yolla mı sağlamaktaydı?

Bu sorular araştırmayı okur okumaz, akla gelen, henüz cevaplanmamış, farklı detaylara odaklanan daha interdisipliner çalışmaları gerektirecek sorular olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor.

 


Kaynak : Phys.org, Study shows Lake Mega-Chad dried up far more quickly than thought, phys.org/news/2015-06-lake-mega-chad-dried-quickly-thought.html


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv