Post Author Avatar
Sevkan Uzel
Yıldız Teknik Üniversitesi - Çevirmen/Editör
Cambridge Üniversitesi araştırmacılarından Adrian Kent, farklı konum ve zamanlara varan bilgiye dayanarak kullanıcıların karar vermesini sağlayan yeni bir para çeşidi önerdi. S-money olarak adlandırılan kuramsal çerçevenin kuantum fiziğinin gücünden yararlanarak bütünüyle güvenli, hızlı ve esnek bir finansal teknoloji sunabileceği belirtildi. Ayrıntılar Proceedings of the Royal Society A dergisinde yayımlanan bir makalede paylaşıldı.

Uygulamalı Matematik ve Kuramsal Fizik Bölümü profesörlerinden olan Kent şöyle anlatıyor: "Para hakkında biraz farklı bir düşünce şekli: Elimizde veya banka hesabında tuttuğumuz bir şey yerine, para, uzay ve zamandaki bir sürü başka noktadan gelen verilere yanıt olarak, uzay ve zamanda belirli bir noktaya varmak için gereksinim duyduğunuz bir şey olarak düşünülebilir."

Kuramsal olarak S-money, zaman gecikmeleri olmadan evrenin herhangi bir yerinden aktarım yapılmasını sağlayabilir. Araştırmacılar, kuramın uygulanabilirliğini önce daha küçük ölçekte sınamayı planlıyor. S-money çok hızlı hesaplama gerektiriyor ama şu anki bilgisayar teknolojisi ile uyumlu çalışması da belki sağlanabilir.

Kent'in geliştirdiği çerçeve, dünya çapındaki anlık verilere esnek şekilde yanıt veren ve "materyalize" eden ve böylece optimal yer ve zamanda kullanılabilmelerini sağlayan bir finansal ağdaki çeşitli noktalar arasndaki iletişimlerce üretilen güvenli sanal jetonlar olarak düşünülebilir. Uzayda belirli yolları izleyen, hem fiziksel hem de dijital bildik para çeşitlerine kıyasla, kullanıcıların olaylara daha hızlı yanıt vermesine olanak tanıyor. Jetonlar, ağ çapında kontrol ve doğrulama yüzünden gecikme olmaksızın güvenle alınıp verilebilirken, çifte satış riskini de ortadan kaldırır. Bunu garantilemenin bir yolu, kuantum kuramının gücünden yararlanır; yani Einstein'ın "hayaletimsi" dediği atom-altı fizikten.

Kullanıcının gizliliği, güvenli şekilde kapatılmış bir zarfın matematiksel versiyonu olan bit taahhütü gibi protokollerle sağlanıyor. Veriler A kişisinden B kişisine kilitli bir durumda gönderiliyor; A kişisi anahtar sağlamadan da açılamıyor ve anahtar gönderiminde de güvenlik garantileniyor.

Başka araştırmacılar da atom-altı ölçekteki parçacıkların tuhaf davranışlarına dayanan "kuantum para" için kuramsal çerçeveler geliştirmişti. Gerçek dünya aktarımlarında kuantum para bir gün gerçekten kullanılabilirse de, Kent'e göre şu anda kuantum parayı işe yarar bir süreyle güvenli tutmak mümkün değil. Kuantum paranın, kuantum durumların uzun vâdeli depolanmasını gerektirdiğini belirten Kent, bunun çok fazla kaynak gerektireceğini ekliyor.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir