Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
University of Exeter’den bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, konsantre yaban mersini suyu içmek, yaşlı insanlarda beyin işlevini artırıyor olabilir.

1 Mart 2017 tarihinde Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism dergisinde yayımlanan çalışmada, 65-77 yaşları arasında olan ve her gün konsantre yaban mersini suyu içen sağlıklı bireylerin bilişsel fonksiyonlarında ve beyne giden kan akışlarında iyileşme gözlemlendi. Ayrıca, işler belleklerinin geliştiği önermesinin yapılmasını sağlayacak delillere ulaşıldı.

Neden Yaban Mersini?

Yaban mersinleri flavanoid açısından zengin besinlerdir. Flavanoidler, antioksidan ve iltihaplanma karşıtı özellikleri barındırırlar.

İnsanların bilişsel fonksiyonları yaşlandıkça azalma eğilimindedir. Fakat daha önceki yapılan araştırmalar gösteriyor ki, sağlıklı yetişkinlerin bitki-temelli beslenme düzenleri sayesinde bilişsel fonksiyonlarını daha iyi muhafaza etmeleri mümkün.

Yapılan bu çalışmada da, yalnızca 12 hafta boyunca her gün 30ml konsantre yaban mersini suyu ya da başka bir deyişle 230 gram yaban mersini meyvesi tüketen bireylerin beyin kan akışlarının, beyin aktivasyonlarının ve bazı açılardan işler belleklerinin iyileştiğini gösteren bulgulara ulaşıldı.

Bilim insanları 26 sağlıklı yetişkin üzerinde çalışma yürüttüler. Bu yetişkinlerin 12 tanesine her gün yaban mersini suyu verildi. Ayrıca plasebo etkisi de geri kalan 14 birey üzerinde incelendi.

12 haftalık sürecin öncesinde ve sonrasında, katılımcıların bilişsel yeterlilikleri testlerle sınandı ayrıca beyin fonksiyonları ve kan akışı da MRI taramaları ile ölçüldü.

Plasebo grubuna kıyasla, yaban mersini desteği alan katılımcıların beyin aktivitelerinde ciddi iyileşmeler gözlemlendi.

Bu bulguların içerisinde günde 5 porsiyondan fazla meyve ve sebze tüketenlerin dahil olmadığını belirtmek gerekiyor. Ayrıca, bütün katılımcılar beslenme programlarını hiç bozmadılar.

İlgili etkiyi sağlayan en önemli etkenin flavanoidler olduğunu söylemek mümkün. Flavanoidler maydanoz, soğan, siyah çay, yeşil çay, muz, turunçgiller gibi birçok meyve ve sebzede de değişik oranlarda bulunuyor. Ayrıca, kırmızı şarap ve bitter çikolatada da flavanoidler mevcut.
İlgili Makale: Joanna L. Bowtell, Zainie Aboo-Bakkar, Myra Conway, Anna-Lynne R. Adlam, Jonathan Fulford. Enhanced task related brain activation and resting perfusion in healthy older adults after chronic blueberry supplementation. Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism, 2017; DOI: 10.1139/apnm-2016-0550

Kaynak: University of Exeter. "Blueberry concentrate improves brain function in older people." ScienceDaily. ScienceDaily, 7 March 2017. <www.sciencedaily.com/releases/2017/03/170307100356.htm>.
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir