Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
"Durup dururken" karnınızdan gelen garip sesler kimi zamanlarda sizi zor durumda bırakır. Yanlış anlamaya mahâl vermemek için "acıktım herhalde" diyerek etrafınıza bir mesaj verirsiniz. Ancak size bir önerimiz var: Yanlış anlaşılmaları engellemek için doğru bahaneler üretin.

Mide ve ince bağırsak kaynaklı karın guruldaması; sindirim sisteminin nasıl çalıştığına daha yakından bir bakışla açıklanabilir.

Öz itibariyle, sindirim sistemi; ağızda başlayan ve anüste son bulan uzun bir borudur. Bu boru, sindirimde önemli role sahip çeşitli organları ve geçişleri birbirine bağlar. Sindirim sistemiyle ilgili bilinmesi gerekenlerden birisi de yiyecekleri ileriye doğru iten bir yol olmasıdır. Kas büzülmelerinin yarattığı dalgalar, içeriği (yiyeceği) peristalsiz olarak adlandırılan bir süreçle devamlı olarak aşağıya doğru iter. Yediklerinizin sindirim yolu boyunca hareketine ilaveten, bu kasılıp-gevşemeler; yiyeceğin sıvı ve diğer sindirim öz sularıyla karışmasına ve kimüs olarak bilinen vıcık vıcık bir karışım haline gelmesine yardımcı olur. Karın guruldaması bu sürecin bir sonucudur.

Bu katı ve sıvı kimüs içeriğin hareketi gaz ve hava üretir. Bu bileşimler itildikçe ve emilimi kolaylaşacak parçalara ayrıldıkça, hava baloncukları ve gaz çıkışı olur ve bu da bir ses oluşturur, duyduğumuz ses de bu sestir. Karın guruldaması yalnızca aç olduğunuzda değil herhangi bir zamanda olabilir, fakat midenizde ve ince bağırsağınızda yiyecek varsa, guruldama biraz daha sessiz hale gelir. Tıpkı boş bir kurutma makinesine yalnızca bir çift spor ayakkabı atmak ile spor ayakkabının yanı sıra kurutucuyu havlularla doldurmak gibidir. Spor ayakkabılar kurutucunun içerisinde sektikçe çıkardığı ses havlular tarafından bastırılır.

Fakat muhtemelen merak ediyorsunuzdur; eğer mideniz boşsa, besinleri sindirmek için başlayan kas kasılıp-gevşemeleri neden oluyor?

Sebebinin açlık ve iştahla bir ilgisi yoktur. Midenizin kendisini boşaltmasından yaklaşık iki saat sonra, mideniz yerel sinirleri uyaran hormonlar salgılayarak beyninize bir mesaj gönderir. Beyniniz; bu mesajı, sindirim sisteminize peristalsiz sürecini başlatması için gönderdiği bir sinyal ile yanıtlar. İki sonuç meydana gelir: Birincisi, kasılma ve gevşemeler ilk turda kalan yiyecekleri süpürür. İkincisi, boş midenin titreşimleri sizi acıktırır. Kas büzülmeleri --ta ki tekrar yiyene kadar-- hemen hemen her saat başlar ve genellikle 15-20 dakika devam ettikten sonra biter. Bazı durumlarda, aşırı guruldama mide rahatsızlığı ya da irritabl bağırsak sendromu gibi tıbbi bir sorunun işareti olabilir. Bu durumlarda, mide gurultusuna bir dizi gastrointestinal (sindirim sistemiyle ilgili) şikayetler de eşlik eder.

Artık karın guruldamasına neyin sebep olduğunu biliyoruz, peki bunu kontrol edebilmenin bir yolu var mıdır? 

Gürültülü bir göbeği susturmaya dair bir ipucu olarak; birkaç tane büyük öğün yerine, küçük küçük daha fazla öğün yemektir. Vücudunuzda lezzetli bir şey varsa, sindirim sisteminiz peristalsiz guruldamalarını oluşturacak fırsatı bulamayacaktır. Aynı zamanda gazlı yiyecekleri daha az tüketmek de guruldamanın azaltılmasına yardımcı olabilir.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir