İstenmeyen Dış Sesleri Engelleyebilen Kulaklık Geliştirildi

Şimdiye kadar sokağın gürültüsünden kaçınmak için kulaklarımıza yüksek seste müzik veren kulaklık takıyorduk. Fakat bunun önemli sakıncalarından biri, duymamız gereken sesleri de duyamaz duruma gelmem..
Görsel Telif:

Şimdiye kadar sokağın gürültüsünden kaçınmak için kulaklarımıza yüksek seste müzik veren kulaklık takıyorduk. Fakat bunun önemli sakıncalarından biri, duymamız gereken sesleri de duyamaz duruma gelmemizdi. Artık müzik dinlemeden ve gerekli sesleri kaçırmadan da istemediğimiz seslerden kendimizi koruyabileceğiz.

Avustralya’da bulunan Curtin Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni kablosuz kulaklıklara IQbuds adı veriliyor. Artırılmış duyma teknolojisi (İng. augmented hearing technology) sayesinde kullanıcılar duymak istedikleri ve duymak istemedikleri sesleri seçme şansına sahip.

Artırılmış duyma teknolojisi ile yeni nesil akıllı kulaklıklar Curtin Üniversitesi’nde geliştirildi.

Kalabalık bir ortamda ya da bir konserde birisiyle konuşmaya çalıştığınızı düşünün. Özellikle sahneye yaklaşmayı başardığınız bir açık hava konserindeyseniz ve bir şekilde yanınızdakine söylemeniz gereken birşey olduğunda, eğer IQbuds kulaklıklarınız varsa, kısa bir süreliğine konserin sesini kısıp, rahatça iletişim sağayabilirsiniz.

Bu kulaklıklar Bluetooth aracılığıyla telefonunuza bağlanıyor ve kontrol paneli olarak bir uygulama kullanılıyor. Mobil cihaza bağlanması dolayısıyla, kulaklıkların tüm diğer Bluetooth aygıtlar gibi zil ve ıslık sesleri var. Ortam sesini kısabilmek gibi büyülü bir güçlerinin olması dışında, IQbuds kulaklıkları tüm diğer standart kulaklıkların işlevlerini de yerine getirebiliyor. Gizemli yeteneklerinin ardında yatan teknoloji ise bir mikrofon aracılığıyla sesi alıp, istenmeyen sesi karşıt dalga üreterek iptal edebilmelerinden ileri geliyor.

 


Kaynak: Science Alert, “These wireless earbuds let you control which outside sounds to block”
< http://www.sciencealert.com/new-headphones-allow-you-to-control-which-outside-sounds-to-block >


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv