Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Mısır çekirdeklerinin neden patlayarak açıldığı biliniyordu, fakat bu patlama sırasında neden ‘’pop’’ sesini çıkardıklarının cevabını yeni yapılan bir araştırma verdi.

Mısır ısıtıldığında, çekirdeğin içerisindeki nem buhara dönüşüyor ve yüksek basınçlı buhar çekirdeğin çeperlerine baskı yaparak patlamasına yol açıyor. Mısırın neden patladığına getirilen açıklama bu. Fakat ‘’Pop’’ sesinin kaynağıyla ilgili, daha önceleri ağır çekim videolardan yola çıkılarak getirilen açıklamalarda, kabuğun kırılması ve mısırın patlama ile birlikte havaya fırlamasının kombinasyonunun olduğu öne sürülüyordu.

Yeni yapılan bir araştırmada bu sesin, çekirdeğin içerisinden salınan yüksek basınçlı su buharı tarafından çıkartıldığı keşfedildi. Journal of the Royal Society Interface ‘da yayınlanan çalışmaya göre, mısır çekirdeğinden su buharı çıkarken çekirdek içerisinde oluşan ani basınç değişimi, titreşime yol açıyor ve bu titreşim de sese dönüşüyor.

Araştırmacılar bu olayın şampanya şişesinin patlatılmasıyla benzerlik taşıdığını öne sürüyor. Ayrıca bilim insanları bu araştırmada ek olarak, mısırın patlarken havada nasıl şekilde hareket ettiğini de buldu. Aşağıdaki videoda patlayan mısırın akrobatik gösterisini izleyebilirsiniz.


Makale: 
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir