Interstellar “Yıldızlararası” Filmi Kara Deliklere Işık Tutuyor

2014’ün gişe rekorları kıran filmi; Interstellar (Yıldızlar Arası) birkaç gün önce akademik makalesini Classical and Quantum Gravity ‘de yayınladı. California Institute of Technology ̵..
Görsel Telif:

2014’ün gişe rekorları kıran filmi; Interstellar (Yıldızlar Arası) birkaç gün önce akademik makalesini Classical and Quantum Gravity ‘de yayınladı.

California Institute of Technology ‘den teorik fizikçi Kip filmde gösterilen solucan deliklerinin ve kara deliklerin mümkün olduğunca gerçekçi olmasını sağlamak için Londra’da bir özel efekt şirketi Double Negative ile çalıştı.

Thorne’un sağladığı fizik denklemlerini kullanarak, şirket bilgisayarları; hayali bir kara deliğin sebep olduğu çarpık uzay-zaman boyunca ilerleyen milyonlarca ışık ışınının yollarını haritalandırdılar. Bunun yanı sıra, Oscar’a aday görsel efektleriyle, Thorne ve efekt ekibi aynı zamanda beklenmeyen bazı fiziksel durumları da ortaya çıkardı. Örneğin; çok hızlı dönen bir karadeliğe yakın bir gözlemci, karadeliğin “gölgesinin” hemen sınırları dışında tek tek yıldızların bir düzineden fazla görüntüsünü görebileceği gibi. Dönen ağırlık uzay zamanı; ışık ışınlarını eğerek kendi etrafında birçok defa dönmesiyle oluşan bir girdap içerisine çekmesi; bu birden fazla görüntünün oluşmasına sebep oluyor.

Ekibin artık filmle yapması gerekenler bittiğinde, bir dizi araştırma simülasyonunu başarıyla gerçekleştirmişti. Türbülanslı uzay zaman kara deliklerin arkasında yıldız alanlarını nasıl büktüğünü kapak fotoğrafında görüyorsunuz. Sanal bir gözlemci kara delik etrafında hareket ettikçe, türbülanslı uzay zamanın sürekli olarak tek tek yıldızların görüntülerini oluşturduğunu ve bozduğunu görebilir.

Çoklu görüntü efekti kara deliğin, yalnızca, uzay zaman gözlemciye doğru sürüklendiği tarafında gözlemlenebilir. Bazı ışıkların dışarıya doğru saçılması durumu, ekibin böyle bir sonuca varmasına sebep olmuş.

[su_spacer]


Makale Referansı: Oliver James, Eugénie von Tunzelmann, Paul Franklin, Kip S Thorne.Gravitational lensing by spinning black holes in astrophysics, and in the movieInterstellar. Classical and Quantum Gravity, 2015; 32 (6): 065001 DOI:10.1088/0264-9381/32/6/065001

Kaynak: 

[su_spacer]

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv